Prace nad polskim, energooszczędnym domem mobilnym zaczęły się w Zakładzie Budownictwa i Fizyki Budowli PK od zaprojektowania układu funkcjonalnego budynku, który niezależnie od ograniczeń wymiarowych, ma w komfortowy sposób spełniać wymagania kilku mieszkańców. Projektanci PK przygotowują różne wersji mobilnego domu – o długościach 6, 9 i 12 m oraz szerokości 3,6 m.
Dom ma przygotowane wyjście do połączenia z siecią elektryczną, jest tam także podgrzewany dla ochrony przed zamarzaniem przyłącz wody oraz przyłącz ścieków. Mobilny dom na kampusie PK służy nie tylko celom demonstracyjnym, jest przede wszystkim obiektem badań. – Przeprowadzimy szczegółowe badania termowizyjne obudowy zewnętrznej i jej detali konstrukcyjnych, które posłużą do diagnostyki właściwości izolacyjnych. Wykonamy także ciśnieniowe badania szczelności powietrznej obudowy oraz testy metodą gazu śladowego pozwalające na pomiar rzeczywistej wymiany powietrza w budynku i jej zależności od warunków w otoczeniu. Celem badań jest nie tylko potwierdzenie założeń projektowych, ale także ocena stanu obiektu po kilkusetkilometrowym transporcie – wyjaśnia dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz.
Zainteresowanie tego typu obiektami w Polsce jest duże, przy czym polscy klienci oczekują wysokiej jakości i komfortu użytkowania takich domów przez cały rok. Dlatego właśnie przy opracowywaniu konstrukcji mobilnych domów i metod ich produkcji pomaga Politechnika Krakowska.
Można odwiedzić domek na kółkach na kampusie PK podczas serii badań obiektu z użyciem kamery termowizyjnej oraz miernika komfortu cieplnego. Mobilny domek stoi na kampusie PK przy ul. Warszawskiej w pobliżu budynku Działowni.
Posłuchaj o domkach na kółkach: