- Chcemy z informacją dojść do jak najszerszego grona mieszkańców, tak żeby te osoby które się na to zdecydują, wypełniły deklarację i żeby w razie czego można byłoby od nich pobrać organy, które by dały życie innym osobom. To jest główny cel naszej akcji - mówi Jan Machowski z krakowskiego magistratu.
Krakowscy lekarze od lat przekonują, że dawstwo narządów jest bardzo potrzebne. - Świadomość, jak ważna jest transplantologia, mają ludzie którzy borykają się z chorobą albo ich rodziny - mówi Monika Krasińska, nefrolog ze Szpitala Jana Pawła II. Niektórzy pacjenci czekają na narządy zdecydowanie za długo. - Mamy pacjentów, którzy w trybie pilnym czekają dziewięć, czy nawet dwanaście miesięcy na możliwość wykonania przeszczepu serca, cały czas będąc w szpitalu - mówi Witold Wierzbicki, transplantolog.
Akcja Zgoda Na Życie potrwa do końca roku. Na różnego rodzaju wydarzeniach, m.in. meczach i festiwalach, będą się pojawiać wolontariusze związani z inicjatywą. Więcej szczegółów na stronie internetowej.
Posłuchaj materiału Marcela Wandasa, reportera Radia ESKA: