Zmarł Jan Andrzej Kłoczowski. Znany dominikanin, duszpasterz i filozof miał 87 lat
Nie żyje o. Jan Andrzej Kłoczowski. Był nie tylko wybitnym teologiem i filozofem, ale także aktywnym duszpasterzem, który w czasach komunizmu wspierał studentów i działaczy opozycji. Jego zaangażowanie w obronę praw człowieka i działalność w Studenckim Komitecie Solidarności sprawiły, że stał się ważną postacią w historii polskiej walki o wolność. Jak podaje PAP, Kłoczowski był również autorem licznych artykułów o filozofii i kulturze, a także monografii o Leszku Kołakowskim oraz książek o mistyce chrześcijańskiej.
Jan Andrzej Kłoczowski ukończył historię sztuki w Poznaniu, a w 1964 roku wstąpił do zakonu dominikanów. W 1975 roku obronił doktorat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie habilitował się w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jego praca naukowa koncentrowała się na filozofii religii, a jako członek Prezydium Komitetu Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk, miał znaczący wpływ na rozwój krakowskiej szkoły filozofii religii.
W czasach komunizmu o. Kłoczowski był jednym z najbardziej aktywnych duszpasterzy akademickich w Krakowie. Wspierał studentów związanych z Komitetem Samoobrony Społecznej "KOR" i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Jego zaangażowanie w działalność opozycyjną nie pozostało bez konsekwencji – w stanie wojennym został aresztowany za zorganizowanie Komitetu Pomocy dla Osób Aresztowanych i Internowanych przy krakowskim klasztorze dominikanów. Jak informuje ks. Andrzej Luter na Facebooku, na wolność wyszedł dzięki interwencji kard. Franciszka Macharskiego.
Polecany artykuł:
Dziedzictwo Jana Andrzeja Kłoczowskiego. Co po sobie zostawił?
Po przełomie społeczno-politycznym w Polsce prof. Kłoczowski aktywnie uczestniczył w rozwoju uczelni dominikańskiej w Krakowie oraz Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Od lat odprawiał msze św. w kościele oo. dominikanów w Krakowie.
O. Jan Andrzej Kłoczowski pozostawił po sobie bogate dziedzictwo intelektualne i duchowe. Jego prace naukowe, działalność duszpasterska i zaangażowanie w obronę praw człowieka stanowią inspirację dla wielu. Jak podkreślił ks. Andrzej Luter, Kłoczowski mówił: „Religia nie jest bajeczką dla dzieci, głoszącą, że jak będziesz grzeczny, to wszystko będzie dobrze. Religia to opowieść o tym, że w świecie, w którym jest zło i dobro, człowiek został powołany do życia z Bogiem”.
Dominikanin Maciej Biskup, wspominając zmarłego, podkreślił, że odszedł jeden z największych autorytetów wśród polskich dominikanów: „Wychowanek poznańskiego DA i ojca Joachima Badeniego. Rzetelny naukowiec, wykładowca z pasją i duszpasterz blisko ludzi. Rektor naszego Kolegium w czasie, gdy studiowałem w Krakowie. Wiele mu zawdzięczam. (...) Ale właśnie ta chyba najważniejsza rzecz, za którą jestem niezmiernie wdzięczny to właśnie zaufanie. Klimat studiów, kaznodziejstwo i duszpasterstwo oparte na zaufaniu. Nie kontrola, ale zaufanie. Nie byłbym dziś tym, kim jestem bez tego klimatu zaufania, którego doświadczyłem w kontakcie z ojcem Janem Andrzejem, ale które +podglądałem+ u niego w całym jego zaangażowaniu” – napisał dominikanin Maciej Biskup na Facebooku.