Matura 2023 język angielski

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express Zmiany na maturze 2024. Nowe zasady oceniania uczniów. To musisz wiedzieć przed egzaminem / Zdjęcie ilustracyjne

Matura 2024

Duże zmiany na maturze 2024. Uczniowie muszą to wiedzieć na kilka dni przed egzaminem. Są nowe zasady oceniania

2024-04-26 13:45

Zmiany na maturze 2024 to temat, który bardzo interesuje zdających. Egzamin dojrzałości może zadecydować o ich przyszłości. W poniższym materiale zaprezentujemy najważniejsze zmiany, dotyczące egzaminu maturalnego w 2024 roku. Nowości pojawią się m.in. na maturze z matematyki, historii i biologii. Warto się na nie przygotować.

Matura 2024: uczniowie muszą to wiedzieć!

W temacie zbliżających się egzaminów warto pamiętać, że matura 2024 została przesunięta. Egzaminy maturalne rozpoczną się 7 maja, czyli o trzy dni później niż w 2023 roku. Szczegółowy harmonogram przekazaliśmy w tym miejscu. Dla niektórych oznacza to więcej stresu, a jeszcze dla innych więcej dni na powtórzenie materiału. CKE nie zostawia wątpliwości - w 2024 roku matura zostanie przeprowadzona w dwóch formułach: formule 2023 i formule 2015. Skupmy się teraz na zmianach przed maturą 2024. Część z nich przypadnie do gustu uczniom, ale są też takie, które wywołują sporo dyskusji.

Matura 2023 - rady i patenty dla maturzystów #EwelinaPyta

Czego nie będzie na maturze 2024? CKE przedstawiła wymagania maturalne

Wpływ na kształt matury 2024 ma m.in. szalejąca w 2019, 2020 i 2021 roku pandemia koronawirusa. Z racji tego, że wielu uczniów musiało przejść na tryb zdalny, również w 2024 roku egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie, jak jeszcze kilka lat temu, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej

Żeby zdać maturę, uczeń musi pozytywnie przejść przez język polski, język obcy nowożytny, matematykę, język mniejszości narodowej (jeśli uczeń jest absolwentem szkoły lub oddziału z nauczaniem języka mniejszości) oraz przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej. Z języka obcego i polskiego trzeba zdać egzaminy pisemne i ustne.

Zmiany maturalne 2024. Nowości na matematyce, historii, biologii i innych

Na maturze ustnej z języka polskiego, zdający wylosuje zestaw, składający się z dwóch zadań. Pierwsze sprawdzi wiedzę na temat treści i problematyki lektury obowiązkowej. Drugie zadanie będzie polegało na omówieniu zagadnienia dotyczącego języka, literatury lub innego dzieła sztuki na podstawie dołączonego do polecenia tekstu. Co istotne - liczba pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego zmalała z 227 do 110.

Podczas części pisemnej zdający zmierzy się z pytaniami sprawdzającymi wiedzę na temat języka polskiego, a w drugiej części napisze wypracowanie na co najmniej 300 słów (na poziomie rozszerzonym do 500). Uczeń dostaje dwa tematy do wyboru. Maturzyści będą musieli w wypracowaniu odwołać się do jednego utworu z obowiązkowej listy lektur i dwóch kontekstów - społecznych, kulturowych, politycznych. Egzamin trwa 240 minut na poziomie podstawowym, a 210 na rozszerzonym.

Ważne zmiany na maturze 2024 dotyczą matematyki. Za pytania zamknięte można uzyskać aż 29 punktów, pojawią się pytania w formule prawda/fałsz, znikną zadania za 5 lub 6 punktów. Na poziomie podstawowym nie będzie zadań związanych z dowodem geometrycznym, obniżono wymagania dotyczące stereometrii i wielomianów. Na poziomie rozszerzonym z matematyki maturzyści rozwiążą wyłącznie zadania otwarte. 

Zmiany mamy również na egzaminie maturalnym z języka nowożytnego. 120 minut potrwa egzamin na poziomie podstawowym, a 150 na rozszerzonym. W obu przypadkach do zdobycia jest 60 punktów. Wypracowanie na poziomie podstawowym musi zawierać 80-130 wyrazów, a na rozszerzonym 200-250. Warto wiedzieć, że egzamin z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, obniżających średni oczekiwany poziom biegłości językowej oraz zawierających ograniczony zakres środków gramatycznych i leksykalnych.

Zmiany na maturze 2024. Przedmioty nieobowiązkowe - WOS, historia, biologia i inne

Dobre wieści dla uczniów, którzy w 2024 roku wybiorą historię - wypracowanie musi zawierać przynajmniej 300 słów, a nie - tak jak było do tej pory - 500. Na maturze z WOS zamiast wypracowania, maturzyści napiszą dwie dłuższe wypowiedzi w formie zażalenia, pozwu lub apelacji. Wypowiedzi muszą być przygotowane na podstawie tekstu źródłowego.

Na maturze z biologii, chemii, fizyki i geografii będzie więcej zadań sprawdzających wiadomości i umiejętności z różnych działów na podstawie tekstów, wykresów, tabel. Informatyka na poziomie rozszerzonym będzie tylko w jednej części, a nie w dwóch. Do tematów związanych z przebiegiem matur 2024 będziemy wracać w kolejnych tekstach.

Matura w PRL-u. Sprawdź w quizie, czy pamiętasz, jak wyglądał ten egzamin „za komuny”!
Pytanie 1 z 12
Egzamin maturalny z języka polskiego w PRL obejmował:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki