Najwyższe drzewo rodzimego gatunku w Polsce
Niezwykłego odkrycia dokonano na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.
"Zespół w składzie dr hab. inż. Jan Bodziarczyk, prof. URK (Wydział Leśny w Krakowie, Katedra Bioróżnorodności Leśnej), mgr inż. Marcin Broźny (Pieniński Park Narodowy), mgr Łukasz Wilk (Instytut Botaniki PAN w Krakowie) oraz Przemysław Wilk dokonali niezwykłego odkrycia. Na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego odnaleźli i pomierzyli najwyższą jodłę w Polsce, która jest również najwyższym spośród rodzimych gatunków drzew" - poinformowała w mediach społecznościowych Katedra Bioróżnorodności Leśnej Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Pomiar wykonano tachimetrem, czyli optycznym instrumentem geodezyjnym, przeznaczonym do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości. Wykazał on, że wysokość jodły wynosi 55,86 m, a obwód pnia na wysokości pierśnicy 328 cm.
Jak dodają badacze, w okolicy odnaleziono również ponad 20 innych bardzo wysokich jodeł, które przekroczyły 50 metrów wysokości. Wyniki badań mają zostać przedstawione w najbliższym tomie serii monograficznej „Pieniny-Przyroda i Człowiek”, gdzie ukaże się publikacja „Pieniński Park Narodowy ostoją najwyższych jodeł w Polsce”.
W Polsce znajduje się wprawdzie jeszcze wyższe drzewo, jednak tym razem chodziło o wskazanie najwyższego okazu rodzimego gatunku. Pochodząca z Ameryki Północnej daglezja "Helena" znajduje się na terenie nadleśnictwa Bardo Śląskie. Drzewo mierzące 59,40 m jest pomnikiem przyrody.