Znana jest data pogrzebu przyjaciółki Jana Pawła II - Wandy Półtawskiej

i

Autor: Marek Szymański/PAP & Shutterstock Znana jest data pogrzebu przyjaciółki Jana Pawła II - Wandy Półtawskiej

Podano datę

Znana jest data pogrzebu przyjaciółki Jana Pawła II - Wandy Półtawskiej. Pogrzeb będzie mieć charakter państwowy

Ostatniego dnia października w Krakowie odbędzie się pogrzeb Wandy Półtawskiej, współpracowniczki i przyjaciółki Jana Pawła II. Uroczystości pogrzebowe będą mieć charakter państwowy. Informacje o pogrzebie lekarki psychiatrii, wykładowczyni i harcerki zamkniętej w obozie koncentracyjnym podczas okupacji - przekazał rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski.

Ostatnie pożegnanie Wandy Półtawskiej, odbędzie się w Krakowie

31 października października w Krakowie nastąpi ostatnie pożegnanie Wandy Półtawskiej, współpracowniczki Jana Pawła II. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy o czym poinformował rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski.

Uroczystości żałobne rozpoczną się o godz. 13 w bazylice Mariackiej. Następnie, o godz. 16, zmarła zostanie pochowana na cmentarzu Salwatorskim.

Według nieoficjalnych ustaleń PAP, na uroczystości pogrzebowe ma przybyć prezydent Andrzej Duda. 

Kuria zapowiedziała, że w najbliższym czasie opublikuje komunikat ze szczegółami uroczystości, w których udział będzie mógł wziąć każdy.

Współpracowniczka i przyjaciółka papieża zmarła w swoim domu

Wanda Półtawska zmarła w nocy z wtorku na środę w swoim domu w Krakowie. 2 listopada skończyłaby 102 lata.

Wanda Półtawska była współpracowniczką i przyjaciółką Jana Pawła II, lekarzem psychiatrą, byłą więźniarką niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Papież pisał o niej: "Mój ekspert osobisty od +Humanae vitae+", a włoski dziennik "La Stampa" określił ją "Agentem 007 Jana Pawła II".

Urodziła się w Lublinie 2 listopada 1921 r. Od czasów studiów medycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim związała swoje życie z Krakowem. Wykładała, pracowała z osobami w kryzysie psychicznym, z ofiarami obozu Auschwitz - tzw. dziećmi oświęcimskimi. Pomagała małżeństwom przechodzącym kryzys.

W swoich publikacjach opisywała zagadnienia związane z psychiatrią, nawiązywała do tematów katolickich. Podczas publicznych spotkań często cytowała Jana Pawła II i wspominała okres pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Po raz ostatni publicznie spotkała się z młodzieżą 22 września 2023 w Krakowie - było to ponad czterogodzinne spotkanie z finalistami XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego "Polskie Więźniarki w Ravensbrück".

 W 2016 r. została odznaczona Orderem Orła Białego - najwyższym wyróżnieniem Rzeczypospolitej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają