Zofia Stryjeńska obchodziłaby dziś 130. urodziny. Kim była? Powstało specjalne Google Doodle

i

Autor: Narodowe Centrum Kultury/domena publiczna, Szczebrzeszynski/domena publiczna Zofia Stryjeńska została upamiętniona przez wyszukiwarkę Google w rocznicę swoich urodzin.

Zofia Stryjeńska obchodziłaby dziś 130. urodziny. Kim była? Powstało specjalne Google Doodle

2021-05-13 9:21

Dzisiaj (13 maja) przypada 130. rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej, która na świat przyszła w Krakowie. Ta malarka, graficzka, ilustratorka i scenografka, reprezentantka stylu art deco była, obok Tamary Łempickiej najbardziej znaną polską artystką plastykiem w dwudziestoleciu międzywojennym. Co ciekawe, aby studiować malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium musiała podać się za mężczyznę. Prace Zofii Stryjeńskiej znajdują się w zbiorach między innymi Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Spis treści

  1. 130. rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej. Powstało specjalne Google Doodle 
  2. Kim była Zofia Stryjeńska?
  3. Gdzie znajdują się prace Zofii Stryjeńskiej?

130. rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej. Powstało specjalne Google Doodle 

Dzisiaj (13 maja) przypada 130. rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej. Urodzona w 1891 roku w Krakowie artystka została uhonorowana przez wyszukiwarkę Google, która poświęciła jej specjalną grafikę na swojej stronie głównej. Goodle Doodle przedstawia portret Zofii Stryjeńskiej, obok którego znajdują się motywy ludowe, często wykorzystywane w twórczości artystki. Na obrazku widzimy między innymi kobietę w krakowskim stroju ludowym, kłosy zbóż, wstążki typowe dla czapek krakowskich oraz krowę i widły symbolizujące ludność wiejską, którą Stryjeńska chętnie umieszczała na malowanych przez siebie dziełach. Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi.

PRZECZYTAJ: Matura 2021: Geografia rozszerzona. Arkusze CKE i odpowiedzi sprawdzisz tutaj! [RELACJA NA ŻYWO]

Kim była Zofia Stryjeńska?

Zofia Stryjeńska (z domu Lubańska) od dziecka przejawiała zainteresowanie sztukami plastycznymi. W 1909 roku rozpoczęła naukę w Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej w Krakowie, którą ukończyła z odznaczeniem za malarstwo i sztukę stosowaną. Aby kontynuować edukację musiała uciec się do podstępu. W 1911 roku dostała się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium... podając się za mężczyznę - Tadeusza Grzymałę Lubańskiego. Koledzy ze studiów zdemaskowali ją po roku wspólnych zajęć, przez co Stryjeńska musiała wrócić do Krakowa. W latach 1921-27 mieszkała w Zakopanem, wraz z mężem Karolem Stryjeńskim, którego poślubiła w 1916 roku. Małżeństwo doczekało się córki i bliźniaków, ale zakończyło się rozwodem. Później Zofia Stryjeńska była związana między innymi z Achillesem Brezą oraz Arkadym Fiedlerem. Okupację niemiecką spędziła Krakowie, ale po wkroczeniu Armii Czerwonej zdecydowała się na emigrację. Osiadła w Genewie, gdzie zmarła w 1976 roku. Obok Tamary Łempickiej była najbardziej znaną polską artystką plastykiem dwudziestolecia międzywojennego. Wykonała między innymi kilim dla cesarza Japonii Hirohito, czy dekorację polskiego pawilonu na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 roku. Malowała głównie temperą. Jej najbardziej znane prace są związane z tematyką ludową i słowiańską.

Gdzie znajdują się prace Zofii Stryjeńskiej?

Prace Zofii Stryjeńskiej znajdują się między innymi w kolekcjach Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Tarnowska część kolekcji jest darem ks. Alojzego Nosala, który na początku lat 90. ofiarował miastu Tarnów 33 prace autorstwa Zofii Stryjeńskiej.

ZOBACZ: Nowy Targ. W garażu znaleźli ponad 100 litrów nielegalnej śliwowicy. Na strychu było coś jeszcze [ZDJĘCIA]

Krakowska gwara - sprawdź, czy znasz słowa z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?
Podlaskie. Piorun zabił studenta podczas wędkowania. Tak wygląda grób Tomka siedem lat po tragedii nad rzeką Nurzec

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki