Spis treści
- 130. rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej. Powstało specjalne Google Doodle
- Kim była Zofia Stryjeńska?
- Gdzie znajdują się prace Zofii Stryjeńskiej?
130. rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej. Powstało specjalne Google Doodle
Dzisiaj (13 maja) przypada 130. rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej. Urodzona w 1891 roku w Krakowie artystka została uhonorowana przez wyszukiwarkę Google, która poświęciła jej specjalną grafikę na swojej stronie głównej. Goodle Doodle przedstawia portret Zofii Stryjeńskiej, obok którego znajdują się motywy ludowe, często wykorzystywane w twórczości artystki. Na obrazku widzimy między innymi kobietę w krakowskim stroju ludowym, kłosy zbóż, wstążki typowe dla czapek krakowskich oraz krowę i widły symbolizujące ludność wiejską, którą Stryjeńska chętnie umieszczała na malowanych przez siebie dziełach. Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi.
PRZECZYTAJ: Matura 2021: Geografia rozszerzona. Arkusze CKE i odpowiedzi sprawdzisz tutaj! [RELACJA NA ŻYWO]
Kim była Zofia Stryjeńska?
Zofia Stryjeńska (z domu Lubańska) od dziecka przejawiała zainteresowanie sztukami plastycznymi. W 1909 roku rozpoczęła naukę w Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej w Krakowie, którą ukończyła z odznaczeniem za malarstwo i sztukę stosowaną. Aby kontynuować edukację musiała uciec się do podstępu. W 1911 roku dostała się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium... podając się za mężczyznę - Tadeusza Grzymałę Lubańskiego. Koledzy ze studiów zdemaskowali ją po roku wspólnych zajęć, przez co Stryjeńska musiała wrócić do Krakowa. W latach 1921-27 mieszkała w Zakopanem, wraz z mężem Karolem Stryjeńskim, którego poślubiła w 1916 roku. Małżeństwo doczekało się córki i bliźniaków, ale zakończyło się rozwodem. Później Zofia Stryjeńska była związana między innymi z Achillesem Brezą oraz Arkadym Fiedlerem. Okupację niemiecką spędziła Krakowie, ale po wkroczeniu Armii Czerwonej zdecydowała się na emigrację. Osiadła w Genewie, gdzie zmarła w 1976 roku. Obok Tamary Łempickiej była najbardziej znaną polską artystką plastykiem dwudziestolecia międzywojennego. Wykonała między innymi kilim dla cesarza Japonii Hirohito, czy dekorację polskiego pawilonu na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 roku. Malowała głównie temperą. Jej najbardziej znane prace są związane z tematyką ludową i słowiańską.
Gdzie znajdują się prace Zofii Stryjeńskiej?
Prace Zofii Stryjeńskiej znajdują się między innymi w kolekcjach Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Tarnowska część kolekcji jest darem ks. Alojzego Nosala, który na początku lat 90. ofiarował miastu Tarnów 33 prace autorstwa Zofii Stryjeńskiej.