Lekarz, dziecko

i

Autor: Pixabay Coraz więcej dzieci w Olsztynie jest zakażonych koronawirusem. Zdj. ilustracyjne.

"40 stopni gorączki, odwodnienie". Koronawirus atakuje dzieci w Olsztynie

2022-02-03 12:40

Koronawirus atakuje dzieci w Olsztynie. Tamtejszy szpital dziecięcy ma tak dużo małych pacjentów, że lekarze wypisują dzieci znajdujące się w nieco lepszym stanie do domów, hcoć tak naprawdę ich izolacja nadal powinna trwać. Olsztyński szpital ma 50 łóżek covidowych, ale każdego dnia chorych dzieci przybywa. Maluchy mają 39-40 stopni gorączki, są odwodnione i bardzo ciężko przechodzą COVID-19.

O trudnej sytuacji szpitala dziecięcego w Olsztynie informowaliśmy już wcześniej. Koronawirus nadal jednak atakuje dzieci. Olsztyński szpital ma 50 łóżek dla dzieci zakażonych koronawirusem. – Żeby była ich taka liczba przenieśliśmy oddział ortopedyczny na chirurgię – przyznała PAP dyrektor placówki dr Krystyna Piskorz-Ogórek. W czwartek (3 lutego) zajętych jest 39 łóżek, ale każdego dnia przybywa chorych dzieci wymagających lekarskiego wsparcia w warunkach szpitalnych.

Do szpitala trafiają najczęściej dzieci w wieku od kilku miesięcy do 5 lat - za małe na szczepienie. Hospitalizowane starsze to dzieci niezaszczepione.Objawem, który najczęściej występuje, jest bardzo wysoka gorączka, której rodzice nie są w stanie zbić w domu lekami przeciwgorączkowymi – powiedziała Piskorz-Ogórek i dodała, że temperatura u dzieci sięga często ok. 39-40 stopni, przez co mali pacjenci się odwadniają. Dzieci cierpią również na zapalenie oskrzeli, gardła, błony śluzowej jamy ustnej, czasami mają też biegunkę.

Dzieci zarażają się od dorosłych i chorują ciężej

Do szpitala trafiają także dzieci cierpiące na przewlekłe choroby, np. reumatoidalne czy na cukrzycę. Zakażenie koronawirusem u tych dzieci powoduje, że ich ustabilizowana dotąd choroba przewlekła zaostrza się. – Przyjmujemy te dzieci na oddział z powodu ich przewlekłych chorób, covid jest tylko czynnikiem, który do tego doprowadził. Jednak z powodu zakażenia dzieci te musimy leczyć w oddziale zakaźnym – dodała dyrektor szpitala dziecięcego w Olsztynie.

Piskorz-Ogórek przyznała także, że do szpitala trafiają najmłodsi członkowie rodzin, w których doszło do zakażenia. Zdarza się, że starsi członkowie rodziny przechodzą zakażenie łagodnie, a maluchy - bardzo ostro. Ogniska choroby często występują w żłobkach i w przedszkolach. – Bardzo proszę, by rodzice nie wysyłali do placówek dzieci z objawami infekcji. To naprawdę w tym czasie jest szczególnie niebezpieczne – podkreśliła Piskorz-Ogórek.

Aby udzielać pomocy wszystkim potrzebującym dzieciom, szpital Olsztynie wypisuje do domów te, które mogą dalsze leczenie odbyć w domu, nawet gdy nie zakończył się jeszcze 10-dniowy okres ich izolacji. – Zamawiamy takim dzieciom i ich opiekunom transport covidowy i tym transportem odwozimy ich do domu, by nie szerzyć zakażenia – powiedziała Piskorz-Ogórek.

Sonda
Czy szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe?
dr Paweł Grzesiowski: Piąta fala nie będzie ostatnią. Covid nigdy nie będzie grypą [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają