Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Obecnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji.
W Dzień Kobiet mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.W niektórych krajach dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom. Jak świętowany jest Dzień Kobiet na całym świecie?
PRZECZYTAJ TAKŻE: Piramidy, konkurs krzyku i kwatera Hitlera. Tego nie wiedziałeś o Mazurach! [GALERIA]
Dzień Kobiet na świecie. "Babskie" wieczory w Portugalii, w Rosji dzień wolnego
W Rosji 8 marca jest dla kobiet dniem wolnym od pracy. Panie dostają gałązki akacji srebrzystej i wznoszą toast szampanem. W Portugalii i Rumunii na ogół panie świętują Dzień Kobiet bez panów. Organizują sobie tzw. "babski wieczór" - w noc 8 marca spotykają się na przyjęciu wyłącznie kobiecym gronie. We Włoszech obchody 8 marca zaczynają się już tydzień wcześniej. Na murach i słupach wiszą plakaty oraz ulotki symbolizujące święto.
W Chinach paniom należy się pół dnia wolnego w pracy, a wiele sklepów oferuje specjalne zniżki. Z kolei Wietnam obchodzi to święto dwa razy w roku – 8 marca i 20 października. Wielka Brytania stawia na edukację i szerzenie wiedzy o kobietach, których dokonania zapisały się na kartach historii. W niektórych krajach Dzień Kobiet jest zabroniony m.in. w Iranie.