Wysypka

i

Autor: Shutterstock Polacy coraz częściej chorują na odrę, świnkę i różyczkę.

Eksperci biją na alarm

Alarmujące dane epidemiologiczne. Coraz więcej Polaków cierpi na te choroby. Trzykrotny wzrost zachorowań

Alarmujące dane epidemiologiczne. W Polsce rośnie liczba przypadków odry, świnki i różyczki. W tym roku w porównaniu z 2021 r. jest dwukrotnie więcej zachorowań na odrę i świnkę oraz trzykrotnie na różyczkę.

Świnka, różyczka i odra - nawet trzykrotny wzrost zachorowań w 2022 r.

Wydawać by się mogło, że najgorsze w temacie epidemii mamy za sobą. Liczba zakażeń COVID-19 nie jest tak duża, jak w poprzednich latach. W dodatku powstały szczepionki przeciwko tej chorobie. Tymczasem zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH Państwowego Instytutu Badawczego pokazują, że rośnie liczba przypadków odry, świnki i różyczki. Od 1 stycznia do 31 października 2022 r. w Polsce 24 wykryto 779 przypadków świnki, a rok temu – 392. Ponadto w dziesięciu miesiącach trwającego roku wykryto 24 przypadki odry. W teorii to niewiele, jednak rok temu w tym samym okresie zachorowań na odrę było dwa razy mniej - 12. Jeśli chodzi o różyczkę, to w tym roku potwierdzono 117 przypadków, a w tym samym czasie ubiegłego roku – 42.

Świnka - jakie są objawy i jak można się zarazić?

Świnka (nagminne zapalenie ślinianek przyusznych) to wirusowa choroba zakaźna. Infekcja przenosi się drogą kropelkową lub poprzez kontakt z przedmiotami skażonymi wydzieliną z gardła chorej osoby. Specjalistyczny portal poświęcony szczepieniom – https://szczepienia.pzh.gov.pl – edukuje, że objawy występują zwykle po 17-18 dniach od infekcji. Pojawia się gorączka, złe samopoczucie, obrzęk i bolesność jednej lub obydwu ślinianek przyusznych. W wyniku obrzęku może wystąpić utrata apetytu, trudności w połykaniu i uczucie suchości w jamie ustnej. Poważniejsze powikłania występują częściej u chłopców niż u dziewczynek. Są to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie jąder prowadzące czasami do bezpłodności, zapalenie trzustki, rzadziej zapalenie stawów, mięśnia sercowego lub nerwu słuchowego, które prowadzi do trwałej głuchoty.

Różyczka - jakie są objawy i jak można się zarazić?

Różyczka jest wirusową choroba zakaźną, infekcja przenosi się drogą kropelkową. Różyczka u dzieci najczęściej przebiega łagodnie lub bezobjawowo. Na cięższy przebieg narażeni są głównie dorośli. Objawy występują zwykle po 14–21 dniach od infekcji. Pojawia się zaczerwienienie gardła, kaszel, katar, podwyższona temperatura i wysypka utrzymująca się do trzech dni. Obserwuje się silne powiększenie węzłów chłonnych za uszami i na potylicy.

Eksperci wskazują na stronie https://szczepienia.pzh.gov.pl, że poważnymi powikłaniami różyczki są zapalenie spojówek, bóle mięśniowe, małopłytkowość i zapalenie mózgu występujące bardzo rzadko. Różyczka stanowi poważne zagrożenie dla ciężarnych, prowadząc do ciężkich uszkodzeń płodu. Ryzyko rozwoju wad wrodzonych zależy od okresu ciąży i jest najwyższe w pierwszym trymestrze ciąży. Typowo dochodzi do poronienia lub urodzenia dziecka z wadami słuchu, wzroku, serca, problemów z rozwojem mowy, upośledzeniem umysłowym, deformacjami i ubytkami kości.

Odra - jakie są objawy i jak można się zarazić?

Odra to ostra, wirusowa choroba zakaźna, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia wśród nieuodpornionych osób w każdym wieku. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy występują po 10-12 dniach od zakażenia. Na 2-4 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki występuje gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek, katar, kaszel. Wraz z rozwojem choroby temperatura wzrasta do 39-41 stopni. W jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią (plamki Koplika), a następnie czerwona wysypka stopniowo zlewa się w plamy i obejmuje całą głowę i ciało.

Na stronie https://szczepienia.pzh.gov.pl podano, że ok. 30 proc. zachorowań przebiega z powikłaniami, szczególnie wśród dzieci do 5. roku życia i dorosłych w wieku powyżej 20 lat. Najczęstsze powikłania to zapalenie ucha środkowego, które prowadzi do utraty słuchu, biegunka, zapalenie płuc, ostre zapalenie mózgu prowadzące do obrzęku mózgu, zaburzenia wzroku prowadzące do ślepoty, rzadkie ciężkie uszkodzenia mózgu znane jako podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), którego objawy pojawiają się kilka lat po chorobie. Odra jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci do 5 lat i dla osób z zaburzeniami układu odporności.

Sonda
Świnka, różyczka i odra - chorowałeś/aś na którąś z tych chorób?
Brutalny atak na seniorkę z unijną flagą na Marszu Niepodległości. "Złaź k****"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki