Jak informuje RMf FM, na terenie pod Grunwaldem dokonano niesamowitego odkrycia, bo udało się odkopać spod ziemi dwa topory bojowe, które według badaczy brały udział w Bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. Przedmioty znajdowały się na głębokości ok. 80 cm i były położone w odległości kilku metrów od siebie. Mimo że mają ponad 600 lat, są w dobrym stanie.
- (...) Są to topory z wyciągniętą ku dołowi brodą. Jeden ma osadę drzewca krótszą, a drugi dłuższą, czyli są to dwa różne typy. Są datowane na wiek XV i ewidentnie miejsce, kontekst znalezienia tych przedmiotów wskazuje nam, że brały udział w kampanii 1410 roku - mówi RMF FM Aleksander Miedwiediew, detektorysta współpracujący z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w czasie corocznych prac archeologicznych, który odkrył topory.
Polecany artykuł:
Jak informuje RMF FM, niesamowite odkrycie dwóch toporów bojowych pod Grunwaldem to wydarzenie rangi ogólnopolskiej. Nie dość, że mają ponad 600 lat, to jeszcze posiadają niezwykle rzadkie, oryginalne kliny - jeden z nich to topór pełny, a drugi to topór z przelotem.
- (...) Można porównać to chyba jedynie do lotu na Księżyc. Przerywamy ten most, który jest pomiędzy ludźmi z 1410 roku a nami - mówi RMF FM Miedwiediew.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem od 7 lat prowadzi pod koniec sierpnia prace archeologiczne, w których biorą udział współpracujący z placówką detektoryści z całej Polski. W tym roku oprócz toporów znaleźli także: bełty od kuszy, groty strzał, fragmenty ostróg i broni białej.