Brały udział w Bitwie pod Grunwaldem! NIESAMOWITE ODKRYCIE sprzed ponad 600 lat!

i

Autor: eskey/CC0/Pixabay.com Na terenie rozgrywania Bitwy pod Grunwaldem odkryto dwa topory bojowe sprzed ponad 600 lat, zdj. ilustracyjne

Brały udział w Bitwie pod Grunwaldem! NIESAMOWITE ODKRYCIE sprzed ponad 600 lat!

2020-08-29 15:54

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem może się pochwalić niesamowitym odkryciem. Jeden z detektorystów współpracujących z placówką znalazł w czasie badań archeologicznych dwa przedmioty, które - wszystko na to wskazuje - brały udział w słynnej bitwie wojsk polsko-litewskich z Krzyżakami. Badacze ustalili, że pochodzą z XV w., a miejsce i kontekst ich znalezienia udowadniają, że mają ponad 600 lat.

Jak informuje RMf FM, na terenie pod Grunwaldem dokonano niesamowitego odkrycia, bo udało się odkopać spod ziemi dwa topory bojowe, które według badaczy brały udział w Bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. Przedmioty znajdowały się na głębokości ok. 80 cm i były położone w odległości kilku metrów od siebie. Mimo że mają ponad 600 lat, są w dobrym stanie.

- (...) Są to topory z wyciągniętą ku dołowi brodą. Jeden ma osadę drzewca krótszą, a drugi dłuższą, czyli są to dwa różne typy. Są datowane na wiek XV i ewidentnie miejsce, kontekst znalezienia tych przedmiotów wskazuje nam, że brały udział w kampanii 1410 roku - mówi RMF FM Aleksander Miedwiediew, detektorysta współpracujący z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w czasie corocznych prac archeologicznych, który odkrył topory.

Jak informuje RMF FM, niesamowite odkrycie dwóch toporów bojowych pod Grunwaldem to wydarzenie rangi ogólnopolskiej. Nie dość, że mają ponad 600 lat, to jeszcze posiadają niezwykle rzadkie, oryginalne kliny - jeden z nich to topór pełny, a drugi to topór z przelotem.

- (...) Można porównać to chyba jedynie do lotu na Księżyc. Przerywamy ten most, który jest pomiędzy ludźmi z 1410 roku a nami - mówi RMF FM Miedwiediew.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem od 7 lat prowadzi pod koniec sierpnia prace archeologiczne, w których biorą udział współpracujący z placówką detektoryści z całej Polski. W tym roku oprócz toporów znaleźli także: bełty od kuszy, groty strzał, fragmenty ostróg i broni białej.

79 rocznica przyjazdu Adolfa Hitlera do Strzyżowa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają