Węzeł przesiadkowy w Olsztynie

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną decyzję ws. budowy węzła przesiadkowego Olsztyn Śródmieście.

Budowy węzła Olsztyn Śródmieście. Jest decyzja Dyrektora Ochrony Środowiska

2021-07-30 19:52

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną decyzję ws. budowy węzła przesiadkowego Olsztyn Śródmieście. Otwiera to drogę do uzyskania nowej decyzji o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej. Wartość inwestycji to ponad 4,6 mln zł brutto, ale w znacznej części uzyskano jej współfinansowanie unijne w projekcie "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - łańcuchy ekomobilności", gdyż teren znajduje się na obszarze już zrealizowanej przebudowy ul. Partyzantów.

- W czwartek przezkazaliśmy wykonawcy plac budowy - mówi Andrzej Karwowski, kierownik Jednostki Realizującej Projekt przebudowy węzła przesiadkowego - Teraz firma Skorłutowski, która będzie realizowała to zadanie, zacznie realizować te roboty, na które mamy pozwolenie w związku z decyzją ZRiD wydaną na przebudowę ulicy Partyzantów. Nie obejmuje to oczywiście prac, które stoją w sprzeczności z innymi decyzjami.

Jednym z elementów docelowych prac będzie rozbiórka ponad 50 garaży i budynków gospodarczych znajdujących się na tym terenie. Roboty będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym, bowiem w latach 20. XX wieku mieścił się tam cmentarz ewangelicki. Gdy w 2018 roku, podczas przebudowy ul. Partyzantów odkryto w tym miejscu szczątki ludzkie, miasto zawarło z ze Stowarzyszeniem Święta Warmia i Kościołem Ewangelicko - Augsburskim w Olsztynie porozumienie trójtsronne, w którym zobowiązało się do takiego zagospodarowania tego miejsca które pozwoli na uczytelnienie znajdującego się tu przed laty cmentarza. Luźne szczątki ludzkie, które ewentualnie zostaną tam odnalezione, będą z należytym szacunkiem zgromadzone w zaprojektowany specjalnie w tym celu Pawilonie Pamieci.

Ponadto na tym terenie powstanie Lapidarium oraz specjalne ścianki upamiętniające pochowanych mieszkańców Olsztyna. Nie zabraknie także ławeczek i innej małej architektury. Całość będzie otoczona parkową zielenią. Ponadto projekt przewiduje wybudowanie chodników, oraz kilku miejsc parkingowych, które będą pozwalały na krótkie zatrzymanie w celu odebrania lub przywiezienia na stację podróżnego. To elementy, który każdy będzie mógł zobaczyć gołym okiem. Ale przy okazji tej przebudowy zadbamy także o to, co pod ziemią.

- Istotną dla okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców częścią tej inwestycji jest kanalizacja deszczowa, która pozwoli zadbać o to, by w przyszłości nie dochodziło do zalewania okolicznych nieruchomości - dodaje Karwowski.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyn

Co wiesz o Olsztynie?

Pytanie 1 z 10
W którym roku Olsztyn otrzymał prawa miejskie?
Sosnowiec pamięta o Gierku. Uroczystości 20. rocznicy śmierci

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają