Jak poinformowało biuro komunikacji społecznej centrali NFZ, "lekarze przystali na nowe warunki finansowe" zaproponowane przez dyrekcję szpitala, co oznacza, że placówka nadal będzie pomagać dzieciom w kryzysie psychicznym z woj. warmińsko-mazurskiego.
– Dzieci w kryzysie psychicznym z Warmii i Mazur mają zapewnioną opiekę i leczenie. Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie nadal będzie przyjmował pacjentów. Jest porozumienie dyrekcji z lekarzami – podano w komunikacie. Mówi Andrzej Błaszczyk, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie.
Rozmowy trwają, jest światełko w tunelu, czego sobie i pacjentom życzymy. Natomiast nie ma jeszcze podpisanego porozumienia z lekarzami.
Błaszczyk wyjaśnił, że na oddziale zatrudnionych jest pięciu lekarzy, w tym dwóch rezydentów. Jedna z trzech lekarek specjalistek przebywa na urlopie wychowawczym. Dlatego, gdyby dwie pozostałe specjalistki odeszły z pracy, to oddział przestałby spełniać warunki kadrowe określone przez NFZ, co w praktyce mogło wstrzymać jego dalsze funkcjonowanie.
To jedyny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w woj. warmińsko-mazurskim, przyjmuje też pacjentów z woj. podlaskiego. Leczone są na nim dzieci od czwartego do osiemnastego roku życia. Oddział zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży, m.in. nadpobudliwości, nerwic dziecięcych, zaburzeń odżywiania. Dysponuje 32 miejscami, ale na oddziale przebywa czasem ponad 40 pacjentów.
W środowym komunikacie centrala NFZ poinformowała jednocześnie, że warmińsko-mazurski oddział Funduszu zaproponuje placówce przekształcenie w ośrodek wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej. To najwyższy, III stopień referencyjności w trzystopniowej skali reformy psychiatrii dzieci i młodzieży.
– Każdy ośrodek na III poziomie ma zagwarantowaną wyższą wycenę za udzielone świadczenia, co wiąże się z poprawą leczenia małych pacjentów i wyższymi przychodami dla placówki. Ponadto ośrodek na III poziomie musi posiadać w swojej strukturze Centrum Zdrowia Psychicznego (poradnię lub poradnię z oddziałem dziennym), czyli tzw. II poziom reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Wszystko po to, aby w jednym miejscu pomagać dzieciom, które nie wymagają już leczenia w warunkach oddziału całodobowego i mogą kontynuować je w poradni – przekazał NFZ.