Podczas zwołanej na czwartek (10 marca) nadzwyczajnej sesji, wniosek o przyjęcie uchwały złożyli radni opozycyjnego w olsztyńskiej radzie miejskiej klubu PiS. Większością głosów - trzynaście do siedmiu projekt został odrzucony. Przeciwni uchwale byli m.in. radni związanego z prezydentem miasta klubu "Ponad Podziałami" i współrządzącej z nim w samorządzie Koalicji Obywatelskiej. Jednocześnie deklarowali oni, że są za usunięciem pomnika, a różnią się jedynie w ocenie, jak do tego doprowadzić.
Odsłonięty w 1954 r. Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej stoi w centrum Olsztyna. Na początku lat 90. jego oficjalną nazwę zmieniono na Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, a obiekt - autorstwa Xawerego Dunikowskiego - wpisano do rejestru zabytków. Protesty przeciwko dalszemu pozostawianiu tego pomnika wzmogły się rosyjskiej agresji na Ukrainę. Aktywiści zawiesili na nim wtedy transparent z hasłem "Solidarni z Ukrainą" i drugi z wizerunkiem sowieckiego żołnierza duszącego kobietę i napisem "Pomnik wdzięczności za zniewolenie".
"Szubienice" w Olsztynie z banerami wspierającymi Ukrainę. Zobacz zdjęcia
Polecany artykuł:
"Szubienice" w Olsztynie do rozbiórki?
Jeszcze w tym samym dniu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że wystąpi o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z pomnika, co - jak stwierdził - pozwoli na jego rozbiórkę. Uzasadnił to tym, że "dzisiejsza, zbrodnicza, putinowska Rosja odwołuje się do tradycji Armii Czerwonej, której brutalności mieszkańcy Warmii i Mazur doświadczyli w roku 1945". Zapowiedział, że dalsze losy monumentu "zostaną wypracowane w drodze konsultacji z mieszkańcami".
Prezydent Olsztyna napisał do ministra kultury
Podczas czwartkowej sesji Piotr Grzymowicz poinformował, że wniosek o wykreślenie z rejestru zabytków wysłał 3 marca do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jak mówił, działania w sprawie pomnika zostały więc już podjęte i należy czekać na odpowiedź z resortu. Przyznał, że możliwe byłoby również przeniesienie pomnika w inne miejsce bez wykreślania go z rejestru zabytków, ale - w jego ocenie - to rozwiązanie znacznie droższe.
Z kolei radni PiS oceniali, że wystąpienie przez prezydenta o wykreślenie pomnika z rejestru zabytków, zamiast jak najszybszego przeniesienia go w inne miejsce, jest próbą niepotrzebnego przeciągania sprawy.
Odrzucony w czwartek przez większość radnych projekt uchwały miał zobowiązywać prezydenta Olsztyna do podjęcia bezzwłocznych działań, których skutkiem będzie "relokacja pomnika". W uzasadnieniu podano, że miałby on trafić do zbiorów jakiegoś zainteresowanego nim muzeum albo na cmentarz żołnierzy sowieckich z okresu II wojny światowej przy ul. Szarych Szeregów.
Rosyjska agresja na Ukrainę. Najnowsze informacje znajdziesz w naszej relacji Wojna na Ukrainie 10.03.2022. "Putin nie dożyje do Bożego Narodzenia" [RELACJA NA ŻYWO]
Polecany artykuł: