Hala Urania została wybudowana w 1978 r. Jest domowym obiektem siatkarzy Indykpolu AZS oraz piłkarzy ręcznych Warmii. Odbywały się tu m.in. pierwsze edycje memoriału im. Huberta Jerzego Wagnera. W hali przez lata organizowano też seanse filmowe, koncerty.
Urania już od lat potrzebuje generalnego remontu. Z dotychczasowego obiektu pozostanie praktycznie jedynie szkielet, co pozwoli zachować charakterystyczny, historyczny kształt. Reszta zostanie wybudowana od podstaw. Prace planowano zacząć w drugim kwartale tego roku i zakończyć jesienią 2023 roku. Olsztyński ratusz uzyskał 131,5 mln zł unijnego dofinansowania.
Olsztyński ratusz rozpisał już przetarg na wykonawcę prac. - Przebudową hali Urania zainteresowane są cztery firmy. Niestety kwoty jakie zaproponowały mocno przewyższają zaplanowany budżet na ten cel - powiedziała dla PAP rzeczniczka ratusza Marta Bartoszewicz. - Na modernizację przeznaczyliśmy około 175 milionów złotych, w tej kwocie jest dofinansowanie unijne. Ale najniższa oferta złożona w przetargu opiewa na sumę blisko 195 milionów złotych.
Bartoszewicz dodaje, że firma, która zaproponowała najniższą ofertę cenową, została wezwana przez ratusz do uzupełnienia dokumentów. - Czas wyznaczony tej firmie upływa w poniedziałek, 12 kwietnia. Gdy otrzymamy to, czego oczekujemy wówczas dopiero zbadamy tę ofertę pod względem formalnym - dodała Bartoszewicz. Zaznaczyła, że obecnie samorząd Olsztyna "stoi przed dylematem – unieważniać przetarg, czy spróbować wygospodarować brakujące środki w budżecie". - Wstępnie skłaniamy się ku tej drugiej opcji, jednak na to musi wyrazić zgodę Rada Miasta - wyjaśnia Bartoszewicz.
Wizja nowej hali Urania została wskazana w ogólnopolskim konkursie architektonicznym. Komisja zdecydowała w 2016 roku, że najlepszą koncepcję przygotowali olsztynianie z Urban Architect. Pracownia przygotowała projekt, który ma być realizowany.
Nowa hala Urania. Jak będzie wyglądać?
W głównej bryle zlokalizowane będzie wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w siatkówce, piłki ręcznej, koszykówce, tenisie ziemnym i stołowym, badmintonie, futsalu, czy boksie. Widownia ma liczyć 4045 miejsc.
Z tą bryłą połączona będzie kolejna, mniejsza, a w niej m.in. sala do treningu i rozgrzewki z miejscami na widowni dla 500 osób, a także sala podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek. Poza przebudową hali w projekcie ujęta została budowa lodowiska zewnętrznego i parkingu podziemnego.