Grypa, dziecko, choroba

i

Autor: Pixabay W ostatnim tygodniu września na Warmii i Mazurach na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 2,2 tys. osób, głównie dzieci. Zdj. ilustracyjne.

COVID uśpił czujność?! Wzrost zachorowań na groźną chorobę. Dzieci w szpitalach

2021-10-01 13:54

W Polsce od kilku dni w ciągu jednej doby przybywa ponad 1000 nowych zakażeń COVID-19. Problemem jest jednak nie tylko czwarta fala pandemii koronawirusa, ale także inna groźna choroba. Lekarze odnotowują duży wzrost zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Tak jest chociażby na Warmii i Mazurach. Czyżby COVID-19 uśpił naszą czujność?

W ostatnim tygodniu września na Warmii i Mazurach na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 2,2 tys. osób. Służby epidemiologiczne z woj. warmińsko-mazurskiego od 23 do 30 września otrzymały od lekarzy zgłoszenia w sumie 2224 przypadków pacjentów cierpiących z powodu grypy i chorób grypopodobnych. To aż o 641 osób więcej niż przed tygodniem (wówczas zanotowano 1583 zachorowania). Pacjenci uskarżają się na wysoką temperaturę, kaszel, katar, bóle gardła i uszu. Z danych warmińsko-mazurskiego sanepidu wynika, że najliczniej chorują dzieci do 4 lat. W tej grupie wiekowej zanotowano 617 zachorowań. Z powodu ciężkiego przebiegu przeziębień i infekcji 14 dzieci przebywa w szpitalach. W grupie wiekowej 5-14 lat zanotowano 543 chorych, z których 2 leży w szpitalach. W grupie wiekowej 15-64 lata choruje 878 osób, a w szpitalach przebywa 5 z nich. Wśród seniorów powyżej 65 lat zanotowano 186 chorych, w szpitalach są 3 osoby.

Ostatni tydzień września jest kolejnym, gdzie notowany jest wzrost osób cierpiących z powodu jesiennych infekcji. Przed rokiem o tej samej porze zanotowano o tysiąc infekcji mniej. Epidemiolodzy apelują, aby rodzice nie posyłali chorych dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół. Ważne w zapobieganiu rozsiewania infekcji jest noszenie maseczek.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Warmińsko-mazurskie. Ilu uczniów przyjęło szczepionkę przeciw COVID-19?

Sonda
Jesteś zaszczepiony/a na koronawirusa?
dr Paweł Grzesiowski: Początek prac nad szczepionką miał miejsce 10 lat temu [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają