Kolęda duszpasterska - co to jest?
Kolęda to w Polsce popularne określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza lub osoby go reprezentującej (wikariusza parafialnego lub diakona) w domach parafian. W Kościele katolickim wizyta taka określona jest prawem kanonicznym.
Kościół katolicki w Polsce za czas odwiedzin duszpasterskich przyjął okres po świętach Bożego Narodzenia, zazwyczaj trwający do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Podstawowym celem kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały rok. Ponadto jest to okazja do bliższego poznania się między kapłanami i parafianami, rozmowy na tematy rodzinne i duszpasterskie oraz przedstawienie programu duszpasterskiego na najbliższy rok.
W zależności od lokalnych zwyczajów kolęda może mieć różną formę. Najczęściej do kolędy przygotowuje się stół z krzyżem i świecami, w niektórych regionach Polski także z wodą święconą i kropidłem. Przy okazji kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej.
Polecany artykuł:
Co z kolędą na Warmii i Mazurach?
Kolęda to w Polsce wieloletnia tradycja, jednak w ostatnich latach pandemia koronawirusa wymusiła zmiany w przeprowadzaniu kolędy. W 2021 roku tradycyjne wizyty duszpasterskie w domach zastąpiły specjalne msze lub zaproszenia dla księży od parafian na tradycyjną wizytę. Jak będzie wyglądać kolęda w 2022 roku w Archidiecezji Warmińskiej? Wszystko wskazuje na to, że pomimo trwającej czwartej fali pandemii i ogromnej dziennej liczbie zakażeń, kolęda 2022 na Warmii i Mazurach będzie odbywać się w tradycyjnej formule. Proboszczowie poszczególnych parafii mogą - wedle uznania - odwołać wizyty duszpasterskie. Sytuacja może się jednak zmienić, jeśli np. rząd w styczniu zdecyduje się zaostrzyć rygory sanitarne.