Autobus Olsztyn

i

Autor: Marcin Kierul / Urząd Miasta Olsztyna Komunikacja miejska w Olsztynie.

Zmiany od 1 września

Dzieci i młodzież z Olsztyna pojadą komunikacją miejską za darmo. Co trzeba zrobić?

2024-08-22 9:03

Od 1 września dzieci i młodzież do 19. roku życia skorzystają z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Olsztynie. Kto może skorzystać z ulgi i co trzeba zrobić, aby jeździć za darmo autobusami i tramwajami w stolicy Warmii i Mazur? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Dzieci i młodzież z Olsztyna pojadą tramwajem i autobusem za darmo

Jak informuje Urząd Miasta w Olsztynie, "ulga dotyczy dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych na terenie Olsztyna, których rodzice lub opiekunowie prawni zamieszkują na terenie Olsztyna i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie".

- Chcesz zapewnić swojemu dziecku bezpłatne przejazdy? Wystarczy, że płacisz podatki w Miasto Olsztyn. Dzięki temu możliwe są nie tylko darmowe przejazdy, ale także inne korzyści dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta - chwali się w mediach społecznościowych prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.

Darmowa komunikacja miejska dla dzieci i młodzieży z Olsztyna. Co trzeba zrobić?

Aby jeździć za darmo tramwajami i autobusami w Olsztynie, trzeba przygotować kilka dokumentów. W przypadku posiadania Olsztyńskiej Karty Miejskiej OKM:

  • ulga zapisywania jest na OKM za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej (rocznik 2010 świadectwo szkolne ukończenia siódmej klasy lub legitymacja podbita na 2024/2025 rok, w przypadku szkół ponadpodstawowych nie dłużej niż do ukończenia 19. roku życia) i jeden z niżej wymienionych dokumentów:

1. Kopii pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego prezentatą Urzędu Skarbowego w Olsztynie lub;

2. Zaświadczenia z Urzędu Skarbowego w Olsztynie potwierdzającego fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (adres w zaświadczeniu) lub;

3. Urzędowego Potwierdzenia Odbioru z Urzędu Skarbowego w Olsztynie wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego (w przypadku składania PIT drogą elektroniczną) – za poprzedni rok kalendarzowy, złożone przez rodzica/ów lub opiekuna/ów prawnych dziecka.

W przypadku posiadania eLegitymacji szkolnej eLEG:

  • ulga zapisywania jest na eLEG (rocznik 2010 świadectwo szkolne ukończenia siódmej klasy lub legitymacja podbita na 2024/2025 rok, w przypadku szkół ponadpodstawowych nie dłużej niż do ukończenia 19 roku życia) i jeden z wyżej wymienionych dokumentów (z punktów 1-3).

W przypadku składania wniosku o kartę OKM po raz pierwszy, dodatkowo wymagane są:a) legitymacja szkolna – rocznik 2010 świadectwo szkolne ukończenia siódmej klasy lub legitymacja podbita na 2024/2025 rok;b) dzieci 4-7 lat – dokument potwierdzający wiek dziecka;c) wybrany dokument z punktów 1-3.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie OKM lub eLEG, na której będzie zapisany bezpłatny bilet.

Należy pamiętać, by ulgę przedłużać co rok na kolejny okres, po rozliczeniu PIT za rok poprzedni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Remonty dróg w Olsztynie. Szykują się utrudnienia dla kierowców

Źródło: olsztyn.eu

CO ZA GŁUPI POMYSŁ! Kowal: Przez osiem lat słuchałem ich fiksum dyrdum

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki