Obchody Dnia Dziadka zostały przeniesione do Polski prawdopodobnie ze Stanów Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo święto stawało się coraz popularniejsze. Dziadkowie musieli jednak w naszym kraju czekać na swój dzień kilkanaście lat później niż babcie, które swoje święto "otrzymały" w latach 60.
W Brazylii i Meksyku dziadkowie świętują latem
Zagranicą Dzień Dziadka również jest obchodzony, jednak w większości krajów dziadkowie i babcie mają wspólne święto, nazywane zazwyczaj Narodowym Dniem Dziadków. Tak jest chociażby w Brazylii, gdzie dziadkowie i babcie świętują w środku lata, czyli 26 lipca. Latem dziadkowie obchodzą swój dzień również w Meksyku. Tam na czerwiec przypada Día de Abuelos.
ZOBACZ: Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!
Dziadkowie i babcie świętują razem
W niektórych krajach Dzień Dziadka jest świętem ruchomym. Tak jest m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, gdzie dziadkom "swój" dzień zagwarantował Kongres oraz ówczesny prezydent Jimmy Carter. Było to w 1978 r. Brytyjczycy i Amerykanie wraz z dziadkami świętują jesienią, bardzo podczas wspólnych pikników i grillów. W Polsce taki scenariusz jest mało realny, ponieważ styczniowa data Dnia Dziadka bardziej niż do grillowania zachęca do lepienia bałwana. O ile na dworze leży śnieg.
Jak dziadkowie świętują w Azji? W Japonii nie obchodzi się Dnia Dziadka. Jest za to Dzień Szacunku dla Wieku obchodzony 15 września, zapoczątkowane dopiero pod koniec lat 90. XX wieku.