"Essa" triumfuje!

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 to "Essa". Co to znaczy? Boomerzy nie wiedzą, my wyjaśniamy

2022-12-07 9:22

Znamy Młodzieżowo Słowo Roku 2022. Jest nim "essa", czyli coś łatwego lub co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę). W dalszej części artykułu przypominamy, z jakimi wyrazami "essa" rywalizowała o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku i które słowa wygrywały ten plebiscyt w przeszłości.

"Essa" Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Co to oznacza?

Jak zdradza Wydawnictwo PWN, czyli organizatorzy konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku, "essa" wygrała z dość dużą przewagą głosów. A co to jest "essa"? To coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie. Wydawnictwo PWN wspomina też, że "essa" występuje również w formie gestu lub emotikonu.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Jury doceniło "odklejkę"

W konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 wyróżniono jednak nie tylko słowo "essa". Nagrodę Jury przyznano wyrazowi "odklejka". Oznacza to stan oderwania od rzeczywistości, nie tylko jeśli chodzi o samopoczucie, ale również wypowiadane lub prezentowane treści. Osoba prezentująca postawę, zwaną "odklejką", nazywana jest często przez młodzież "odklejusem" lub "odklejeńcem".

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Na liście także "cringe", "gigachad", "onuca"

Jak przebiegał konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku 2022? W pierwszym etapie konkursu internauci nadesłali prawie 125 tysięcy zgłoszeń. Znalazło się w nim aż 8221 różnych słów i wyrażeń. Z tego grona wybrano finałową dwudziestkę. Chodzi o słowa: baza, betoniarz, cringe, essa, gigachad, kto pytał?, łymyn, naura, NPC, odklejka, onuca, pokemon, rel, robi wrażenie, siedemnaście, sigma, slay, sus, twoja stara/twój stary, UwU. Znaczenie tych słów prezentujemy w specjalnej galerii, dostępnej poniżej.

Młodzieżowe Słowo Roku. "Sztos" pierwszym zwycięzcą, na liście też "XD", "dzban" i "alternatywka"

W jury konkursu zasiadają prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz prof. dr hab. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego i Bartek Chaciński z "Polityki".Młodzieżowe Słowo Roku ma już coraz dłuższą tradycję. Wybierane jest od 2016 roku Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje plebiscyt we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Poniżej przypominamy listę wszystkich zwycięzców:

  • 2016 - "sztos"
  • 2017 - "XD"
  • 2018 - "dzban"
  • 2019 - "alternatywka"

Źródło: Wydawnictwo PWN / wirtualnemedia.pl

Sonda
Czy Twoja dzieci używają słowa "essa"?
Minister Czarnek wprost skomentował doniesienia o "premii" dla piłkarzy: Zasłużyli na pochwałę, ale 30 mln to byłby jednak, przepraszam, ale skandal

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki