Najpiękniejsze cmentarze w Olsztynie
Zbliża się Wszystkich Świętych. 1 listopada Polacy będą zapalać znicze i świece przy grobach swoich najbliższych. Nie inaczej będzie w Olsztynie. W stolicy Warmii i Mazur nie brakuje pięknych cmentarzy, z bardzo bogatą przeszłością i historią. Na olsztyńskich nekropoliach spoczywają również zasłużone osoby dla miasta. Również im olsztynianie oddadzą hołd poprzez symboliczne zapalenie znicza. Prezentujemy galerię ze zdjęciami najpiękniejszych cmentarzy w Olsztynie.
Najpiękniejsze cmentarze w Olsztynie
Prezentujemy listę najpiękniejszych cmentarzy w Olsztynie. To tam spoczywają najbardziej zasłużone osoby dla stolicy Warmii i Mazur.
foto: Pixabay
Cmentarz żydowski w Olsztynie
Cmentarz został utworzony w 1818 roku i zajmował powierzchnię 0,48 hektara. Ostatni znany pochówek odbył się w 1940 roku. Cmentarz został zamknięty w 1955 roku. Na przełomie lat 1969/1970 obiekt został zlikwidowany i przemieniony w zieleniec, co nastąpiło za zgodą miejscowego konserwatora zabytków. W 1997 roku teren cmentarza został wykorzystany jako plac manewrowy dla pobliskiej budowy mieszkań komunalnych, co przyczyniło się do dalszego zniszczenia pozostałości kirkutu. Na terenie cmentarza w pełni nie ocalał ani jeden nagrobek.
foto: Google Street View
Cmentarz Szpitala Mariackiego w Olsztynie
Nieistniejący cmentarz w Olsztynie położony przy ul. Mariańskiej, w pobliżu dzisiejszego Miejskiego Szpitala Zespolonego (dawniej Szpital Mariacki). Stanowił miejsce pochówków zmarłych pacjentów i personelu szpitala. Do czasów obecnych zachowała się jedynie aleja i drzewostan. Ostatni pochówek odbył się w 1951 r. Cmentarz zamknięto w 1961 r., a ostatecznie splantowano w 1974 r.
foto: Google Street View
Cmentarz św. Józefa w Olsztynie
Cmentarz założony w 1904 r. W latach 1912-1913 w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza wybudowano kościół pod wezwaniem św. Józefa. W 1921 wybudowana została kaplica cmentarna, która spłonęła w 1996. Cmentarz został zamknięty w 1962. Od 1984 znajduje się w rejestrze cmentarzy zabytkowych.
foto: Google Street View
Cmentarz św. Jakuba w Olsztynie
Na tym cmentarzu spoczywa kilka osób zasłużonych dla Olsztyna, m.in. Jakub Rarkowski, burmistrz miasta w latach 1836-1865, a także Jan Liszewski, założyciel "Gazety Olsztyńskiej", nauczyciel, poeta i etnograf. Na cmentarzu tym spoczywał również Seweryn Pieniężny (starszy), ale jego prochy zostały ekshumowane w 1962 na Cmentarz Komunalny przy ul. Poprzecznej.
foto: Google Street View
Cmentarz Komunalny w Olsztynie
Po 1945 główną nekropolią Olsztyna był cmentarz św. Jakuba, który po wyczerpaniu się miejsc grzebalnych został ostatecznie zamknięty w 1962. Obecnie to cmentarz przy ul. Poprzecznej jest największym czynnym cmentarzem w mieście. Odbyło się tu ponad 33 tysiące pochówków. Spoczywa tutaj wiele osób zasłużonych dla miasta: politycy, pedagodzy, dziennikarze i literaci.
foto: Google Street View
Niemiecki cmentarz wojskowy w Olsztynie
Cmentarz został poświęcony w marcu 1915 r., jednak pierwsze pochówki żołnierzy niemieckich poległych pod Olsztynem odbyły się już w sierpniu 1914. W czasie I wojny światowej pochowano na nim 87 żołnierzy. W okresie międzywojennym chowano tu także osoby cywilne, a w czasie II wojny światowej znowu żołnierzy. Po wojnie cmentarz uległ dewastacji. Odrestaurowany został w 1992 r. z inicjatywy przewodniczącego Związku Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie. W oficjalnej niemieckiej wersji cmentarz nazywa się Ehrenfriedhof (Cmentarz Honorowy).
foto: Google Street View
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...