Mikołaj Kopernik
19 lutego obchodzona jest rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Słynny astronom urodził się dokładnie 548 lat temu. Wiele lat swojego życia spędził na Warmii. Mieszkał w Olsztynie, Lidzbarku i Fromborku, gdzie zmarł. Na zdjęciu ławeczka Kopernika w Olsztynie.
Źródło: Urząd Miasta Olsztyna
Pobyt w Lidzbarku
W 1507 Mikołaj Kopernik został na stale skierowany do Lidzbarka, by wspierać swojego wuja Łukasza Watzenrodego. Brał udział prawie we wszystkich czynnościach dyplomatycznych i administracyjnych biskupa, uczestniczył m.in. w zjazdach stanów Prus Królewskich. W tym okresie Kopernik dokończył tłumaczenie Listów Symokatty i sporządził mapy Prus i Warmii Prawdopodobnie Łukasz Watzenrode chciał, aby Mikołaj Kopernik objął po nim biskupstwo, jednak astronom odmówił, wybierając karierę naukową. Prawdopodobne jest, że brak chęci przyjęcia święceń kapłańskich przez Mikołaja Kopernika spowodował konflikt pomiędzy nim a wujem. Spór doprowadził do tego, że po trzech latach, w 1510 r. astronom opuścił Lidzbark. Na zdjęciu zamek w Lidzbarku.
Źródło: Wikipedia Commons
Pobyt w Olsztynie
W latach 1516–1521 Mikołaj Kopernik zarządzał folwarkami kapituły w komornictwach olsztyńskim i melzackim. W latach 1516–1519 astronom przeprowadził zakrojoną na szeroką skalę akcję kolonizacji opuszczonych łanów we wsiach będących w posiadaniu kapituły. Kiedy wybuchła wojna polsko-krzyżacka 1519–1521, 4 stycznia 1520 r. Kopernik wraz z Janem Scultetim, został oddelegowany do negocjacji z wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego Albrechtem Hohenzollernem. Wobec opuszczenia Warmii przez większość członków kapituły, na barkach Kopernika spoczęło zadanie obrony zamków warmińskich. W 1520 r. został mianowany administratorem dóbr Olsztyna (rezydując na zamku w Olsztynie) i wysłał do Zygmunta Starego list z prośbą o wsparcie wojskowe, który jednak został przechwycony przez Krzyżaków. Król inną drogą dowiedział się o zagrożeniu głównej twierdzy w południowej Warmii i w końcu listopada 1520 r. nadesłał posiłki – stu zbrojnych pod dowództwem Henryka Peryka z Janowic. Kopernik zwracał się także o pomoc do Jana Scultetiego z Elbląga, którą uzyskał i dzięki temu udało się obronić miasto. Albrecht Hohenzollern, przegrywając wojnę, został zmuszony do zawarcia czteroletniego rozejmu, 5 kwietnia 1521. W tym samym roku Mikołaj przestał być administratorem dóbr kapituły i 20 sierpnia został komisarzem Warmii. Na początku 1523 r., zaraz po śmierci biskupa Fabiana Luzjańskiego, Kopernik został mianowany generalnym administratorem biskupstwa warmińskiego i sprawował tę funkcję przez 8 miesięcy. 14 kwietnia 1523 r., spośród czterech kandydatów królewskich, kapituła wybrała nowym biskupem Maurycego Ferbera, natomiast Kopernik ponownie został kanclerzem kapituły na lata 1524–1525. Po zakończeniu kadencji został oddelegowany jako poseł na sejmik warmiński, gdzie potępił reformację, a w 1529 r. po raz ostatni pełnił funkcję kanclerza kapituły warmińskiej. Na zdjęciu zamek w Olsztynie.
Źródło: Wikipedia Commons
Pobyt we Fromborku
Według biografów Kopernika, astronom żył we Fromborku bardzo skromnie, poniżej przeciętnej pozostałych kanoników. W grudniu 1542 r. Kopernik doznał wylewu krwi do mózgu, w wyniku czego utracił mowę, a prawa strona jego ciała została sparaliżowana. W czasie choroby 21 marca 1543 została wydana książka astronoma i według legendy dotarła ona do Kopernika w ostatnim dniu jego życia. Astronom zmarł przed 21 maja 1543 we Fromborku. Na zdj. katedra we Fromborku.
Źródło: Wikipedia Commons
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...