– Warto ostrzegać się przed różnymi sytuacjami na drodze, by bezpiecznie dotrzeć do bliskich. Użytkownicy systemu Yanosik informują się wzajemnie m.in. o wypadkach, remontach czy o kontrolach prędkości. Dzięki takim informacjom kierowca z wyprzedzeniem może przygotować się do odpowiednich manewrów zwiększając tym samym bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego – komentuje Julia Rachwalska, Yanosik.
I dodaje: – Tuż przed świętami Bożego Narodzenia przejrzeliśmy zgromadzone w systemie anonimowe zgłoszenia o kontrolach policji i wypadkach, by sprawdzić jakie zależności zachodzą między tymi dwoma czynnikami. Dodatkowo sporządziliśmy prognozę, na jakich drogach kierowcy mogą spodziewać się kontroli.
Według wyliczeń Yanosika, największe prawdopodobieństwo kontroli prędkości w woj. warmińsko-mazurskim możliwe jest na drodze krajowej nr 53, łączącej Olsztyn z Ostrołęką.
Specjaliści z Yanosika ocenili, że prawdopodobieństwo spotkania policji na 10 kilometrach drogi wynosi 4,9 proc. Jeżeli chodzi o drogi wojewódzkie, kierowcy najczęściej zgłaszali kontrole na DW 513. Prawdopodobieństwo wynosi 0,3 %.
Polecany artykuł:
Czy działania policji w okresie świąt są potrzebne i mają wpływ na wypadkowość i kolizyjność? W tym celu sprawdzone zostały zgłoszenia z kategorii „wypadki”. Jak się okazuje wypadków na polskich drogach w okresie świątecznym przybywa. Najgorzej jest na autostradach - wzrost kolizji o 31 proc., następnie na drogach gminnych - wzrost o 17 proc.
– Ciekawa zależność pojawia się w momencie zestawienia zgłoszeń o wypadkach i kontrolach policji. Otóż w poprzednim roku wypadków na drogach ekspresowych było mniej niż podczas standardowego weekendu – komentuje Julia Rachwalska, Yanosik.
I dodaje: –Jednocześnie na tej samej kategorii dróg obecność policji była zwiększona. Co więcej na drogach, gdzie zauważalne były mniejsze działania policji, kolizyjność i wypadkowość kształtowała się na poziomie dodatnim. Bardzo możliwe, że efektem działań funkcjonariuszy była mniejsza wypadkowość.