Indeks Zdrowych Miast 2023. Czym jest raport?
Jest to indeks, który porównuje, jakie warunki dla zdrowego życia obywateli tworzą w Polsce miasta na prawach powiatu. Są to największe miasta w Polsce, w których w końcu 2022 r. mieszkało według danych GUS niemal 12,4 milionów mieszkańców. W ostatnich latach zaobserwowano, że liczba ludności w dużych miastach wzrasta – od 2018 r. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Rzeszowie przybyło niemal 180 tys. osób. Jednocześnie wiele miast je traci – szczególnie Łódź, Bydgoszcz, Zabrze, Bytom, Radom, Katowice i Częstochowa. Tworzenie odpowiedniej jakości życia dla mieszkańców jest jednym z ważniejszych zadań samorządów, w tym miast.
Miasta zostały ocenione w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń. Jest to druga edycja badania.
- W niniejszej publikacji wykorzystaliśmy doświadczenia zebrane po pierwszej edycji, dokonując pewnych modyfikacji, wynikających głównie z potrzeby zapewnienia ciągłości szacowania indeksu w oparciu o dostępne i porównywalne dane oraz informacje. Dlatego też zakres indeksu – obejmujący miasta na prawach powiatu – pozostał taki sam. Pozwala nam to na porównywanie miast, które pełnią dla swoich mieszkańców podobne funkcje w bardzo wielu obszarach ich życia osobistego, społecznego i zawodowego. Utrzymaliśmy również te same obszary: Zdrowia, Ludności, Usług komunalnych i społecznych, Edukacji, Mieszkalnictwa, Środowiska, Infrastruktury, Przestrzeni. Dzięki temu Indeks Zdrowych Miast jest narzędziem, które pokazuje, jak w poszczególnych kategoriach miasta się między sobą różnią, ale też jak sytuacja wybranych miast relatywnie się zmienia. Daje to dodatkową wiedzę dla samorządów, na co zwracać uwagę kształtując politykę miejską, tak aby kreować warunki do zdrowej i zrównoważonej przestrzeni miejskiej – informują badacze.
Na którym miejscu znalazły się miasta z warmińsko-mazurskiego?
Na liście na pierwszym miejscu uplasowała się Warszawa, uzyskując 69,3 punktów. Na drugim miejscu jest Bielsko-Biała z 68,2 punktów, a na trzecim Sopot, który zdobył 66,5 punktów. W rankingu Indeks Zdrowych Miast 2023 znalazły się dwa miasta na prawach powiatu z województwa warmińsko-mazurskiego. To Olsztyn i Elbląg. Które miejsca zajęły?
Stolica Warmii i Mazur uplasowała się na 12. miejscu, uzyskując 47,7 punktów. Wyprzedziła takie miasta jak m.in. Szczecin, Toruń, Opole czy Wrocław. Z kolei Elbląg zajął 47. pozycję, a tuż za nim znalazły się m.in. Siedlce, Kielce, Ostrołęka czy Ruda Śląska.
Olsztyn został wyróżniony również w kategorii „Środowisko”, gdzie wzięto pod uwagę takie czynniki jak smog, zanieczyszczenie ziemi odpadami, zanieczyszczenie wód stojących i płynących, które mogą powodować liczne choroby. Stolica Warmii i Mazur uplasowała się na drugim miejscu, tuż za Sopotem. Z kolei w kategorii „Infrastruktura” miasto zajęło 10. pozycję.
Najlepsze osiedla w Olsztynie. Tu mieszka się najbardziej komfortowo [LISTA]
Źródło: Indeks Zdrowych Miast 2023. W tych miastach żyje się najlepiej. Na którym miejscu jest Olsztyn?