Lockdowny powiatowe zamiast wojewódzkich?
Minister Gowin, odnosząc się podczas środowej konferencji do tego, czy obostrzenia będą formatowane w odniesieniu do subregionów, a nawet powiatów, przypomniał, że taki scenariusz był rozważany wielokrotnie. - Jest brany pod uwagę również teraz - powiedział Gowin. Według niego w sytuacji "wzrastającej ścieżki zachorowań raczej nie należy się z tego typu rozwiązaniami liczyć".
Szef MRPiT wyraził nadzieję, że wraz z postępem szczepień i cofaniem się wirusa, "będziemy uwalniać od restrykcji poszczególne regiony". – Może się okazać, że wtedy te obostrzenia będą miały charakter subregionalny, np. będą dotyczyć konkretnych powiatów – powiedział Gowin i zwrócił uwagę, że tego typu rozwiązania są stosowane w Europie i na świecie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Warmińsko-mazurskie. Regionalny lockdown KATASTROFĄ dla galerii handlowych? "Zbliżamy się do dna"
Gowin pytany o dodatkową pomoc dla przedsiębiorców z Warmii i Mazur oraz z Pomorza w związku z zamknięciem tych regionów na skutek wzrostu zachorowań na COVID-19 powiedział, że w jego resorcie opracowano koncepcję pomocy nie tylko dla przedsiębiorców z warmińsko-mazurskiego, ale dla całego regionu. - Rozmawialiśmy na ten temat wczoraj na posiedzeniu rządu. Ten projekt wymaga jeszcze konsultacji wewnątrz rządowych, konsultacji politycznych - zastrzegł. Dodał, że ma nadzieję, iż zyska on akceptację całego obozu Zjednoczonej Prawicy. Jak wyjaśnił, koncepcja pomocy dla regionu warmińsko-mazurskiego wzorowana jest na pomocy adresowanej do gmin górskich.
Przypomnijmy, że w woj. warmińsko-mazurskim do 20 marca - na skutek zaostrzonych obostrzeń - zamknięte są m.in. hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych) i galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.