Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

i

Autor: Pixabay Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem została odwołana.

Bitwa pod Grunwaldem: inscenizacja ODWOŁANA. Koronawirus zmienił plany Krzyżaków

2020-07-15 10:42

Epidemia koronawirusa pogrążyła wydarzenie, które co roku sprowadzało tłum na Mazury. Rekonstrukcja Bitwy pod Gruwnaldem została odwołana! Wydarzenie nie odbędzie się pierwszy razy od ponad 20 lat. Na kolejne starcie wojsk polskich i krzyżackich będziemy musieli poczekać jeszcze rok.

Nie będzie inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem

Takiej informacji należało się spodziewać. Wiele znanych imprez w Polsce i na świecie zostało odwołanych lub przełożonych z powodu epidemii koronawirusa. Nie inaczej będzie z inscenizacją Bitwy pod Grunwaldem. Wydarzenie, które odbywało się w lipcu rokrocznie od 23 lat, przegrało walkę z wirusem SARS-CoV-2.

Przypomnijmy, że 15 lipca minie 610 lat od legendarnej bitwy, w której to Polacy pokonali wojska krzyżackie. Decyzję o odwołaniu tegorocznej "bitwy" przekazało w czwartek (21 maja) Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w mediach społecznościowych:

- W trosce o bezpieczeństwo publiczne mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego oraz gości odwiedzających nasz region, biorąc pod uwagę zagrożenie spowodowane koronawirusem, z przykrością musieliśmy podjąć trudną, ale jedyną odpowiedzialną w tej sytuacji decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Grunwaldu oraz inscenizacji bitwy.
Jest nam tym bardziej przykro, że tegoroczna edycja miała mieć charakter wyjątkowy, ze względu na okrągłą, 610. rocznicę pamiętnej bitwy. Bezpieczeństwo i zdrowie Polek i Polaków, turystów oraz uczestników inscenizacji z kraju i ze świata jest jednak najważniejsze.
Jesteśmy głęboko przekonani, że spotkamy się w przyszłym roku, tym bardziej spragnieni bitewnego chrzęstu zbroi oraz przepięknej lekcji patriotyzmu, której w tym historycznym miejscu doświadczaliśmy niezmiennie od 23 lat - czytamy w komunikacie.

Bitwa pod Grunwaldem miała miejsce 610 lat temu

Co roku w związku z inscenizacją bitwy pomiędzy wojskami polskimi i krzyżackimi na Mazury zjeżdżały tysiące ludzi, głównie turystów, ale również uczestników rekonstrukcji. Bitwa pod Grunwaldem odbyła się 15 lipca 1410 roku. To jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, biorąc pod uwagę liczbę uczestników. W walce zginęło ponad 10 tys. ludzi.

To nie pierwsza znana impreza na Warmii i Mazurach, która została odwołana przez epidemię koronawirusa. Wcześniej podobne decyzje podjęli organizatorzy m.in.: Kortowiady, Ostróda Reggae Festival czy festiwalu disco polo w Ostródzie.

Miasta na Warmii i Mazurach. Jak nazywały się kiedyś?

Pytanie 1 z 10
Allenstein to dawna nazwa...
Latkowski oskarża i podaje nazwiska: Zanussi, Szyc, Wojewódzki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają