Koronawirus w Polsce. CZERWONA strefa w województwie pomorskim!

i

Autor: se.pl Koronawirus w Polsce. CZERWONA strefa w województwie pomorskim!

Koronawirus w Polsce: Jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej i żółtej strefie? [LISTA]

2020-08-07 11:35

Koronawirus w Polsce. Rząd od soboty (8 sierpnia) przywraca obostrzenia. Wszystko przez gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 w ostatnich tygodniach. Wyznaczone zostały żółte i czerwone strefy. Na początek będą one obowiązywać w 19 powiatach, jednak jeśli będą pojawiać się nowe ogniska koronawirusa w innych częściach Polski, lista powiatów objętych żółtą i czerwoną strefą może ulec zmianie. Jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej i żółtej strefie?

Koronawirus: wracają obostrzenia, żółta i czerwona strefa w Polsce

Z powodu szalejącej pandemii koronawirusa w Polsce wracają obostrzenia. Na razie tylko do 19 powiatów z największym przyrostem zakażeń. W tych powiatach wprowadzona zostanie żółta i czerwona strefa.Dodatkowe rygory wprowadzono w 19 powiatach. Są to powiaty w województwach: śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim. Nowe przepisy, a co za tym idzie, powracające obostrzenia, w tych miejscach Polski mają obowiązywać od soboty 8 sierpnia.

W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Koronawirus w Polsce. W których powiatach żółta i czerwona strefa?

Większe obostrzenie będą obowiązywać w powiatach oznaczonych kolorem "czerwonym". Jak na razie wracające obostrzenia dotyczą powiatów: ostrzeszowskiego, nowosądeckiego, w Nowym Sączu, wieluńskiego, pszczyńskiego, w Rudzie Śląskiej, rybnickiego, w Rybniku i pow. wodzisławskiego.

Łagodniejsze rygory będą w powiatach oznaczonych na żółto: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Kongresy i targi

W powiatach czerwonej strefy kongresy i targi są zakazane. W strefie żółtej kongresy i targi są dopuszczalne:

1) pod warunkiem realizowania przez widzów lub klientów obowiązku zakrywania ust i nosa, a w przypadku innych niż organizowane na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo – także pod warunkiem udostępnienia ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc;

2) w miejscu odbywania się imprezy znajdowała się nie więcej niż 1 osoba na 4 mkw powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów, z wyłączeniem obsługi – jeżeli wymóg zapewniony to nie ma ograniczenia 150 osób.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Wydarzenia sportowe

Wydarzenia sportowe w strefie czerwonej mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Z kolei w strefie żółtej na mecze piłki nożnej, żużla itp. może wejść 25 proc. publiczności.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Wydarzenia kulturalne

Wydarzenia kulturalne w strefie czerwonej jest zakazane. Z kolei wydarzenia kulturalne w strefie żółtej są dopuszczalne:

1. w pomieszczeniach pod warunkiem: a) udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa. 2. na obiektach sportowych na otwartej przestrzeni pod warunkiem:a) udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa. 3. na otwartej przestrzeni pod warunkiem:a) zapewnienia, aby jednocześnie liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników była nie większa niż 1 osoba na 5 mkw,b) zachowania odległości co najmniej 2 m od innych osób przez wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie odległości 1,5 m,c) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób. Nie ma limitu 150 osób.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Wesołe miasteczka i parki rozrywki

Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne w strefie czerwonej są zakazane. Z kolei w strefie żółtej jest obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających była nie większa niż 1 osoba na 10 mkw powierzchni wesołego miasteczka, parku rozrywki lub parku rekreacyjnego, bez uwzględnienia parkingów.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Siłownie

Korzystanie z siłowni w strefie czerwonej jest zakazane. W strefie żółtej na siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia mają się obywać tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Kina

W strefie czerwonej kina są zakazane. Z kolei w strefie żółtej zasady podobne jak przy wydarzeniach kulturalnych - 25% miejsc, 1,5 m. odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Sanatoria i rehabilitacja

W strefie czerwonej sanatoria są zakazane. Z kolei w strefie żółtej warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Kościoły

W żółtej strefie korzystanie z kościołów pozostaje bez zmian. Z kolei w strefie czerwonej obowiązuje warunek. Jeśli wydarzenie religijne odbywa w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Transport zbiorowy

W żółtej strefie warunki korzystania z transportu zbiorowego pozostają bez zmian. Z kolei w strefie czerwonej pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:a) 50 % liczby miejsc siedzących albob) 50 % siedzących, jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać dopóki nie ma poniżej 50 %

Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Maseczki

W żółtej strefie zasady noszenia maseczek pozostają bez zmian. Z kolei w strefie czerwonej maseczki nalezy nosić wszędzie w przestrzeni publicznej.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Wesela i spotkania rodzinne

Na weselach i spotkaniach rodzinnych w obu strefach obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz limity uczestników: 50 i 100 osób.

Koronawirus w Polsce. Co nie zmienia się w strefie żółtej i czerwonej?

Bez zmian, pomimo wprowadzenia strefy żółtej i czerwonej, pozostaje: działalność hotelarska, funkcjonowanie aquaparków i basenów, zgromadzenia, handel, funkcjonowanie klubów nocnych i dyskotek, salonów kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu oraz transport lotniczy.

Sonda
Czy powrót obostrzeń dla powiatów z największą liczbą zakażeń to dobry pomysł?
Prof. Simon o maseczkach: Jak ktoś nie chce nosić, niech najpierw spisze testament

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki