Olsztyn

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna Sezon letni w Olsztynie. Jak będzie wyglądać w tym roku?

Koronawirus w Polsce. Sezon letni w Olsztynie. Miasto przygotowane na kilka możliwości

2020-05-28 10:54

Nie ma wątpliwości, że sezon letni w Olsztynie, stolicy Warmii i Mazur, będzie mocno się różnić w porównaniu do poprzednich lat. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Nie wszystkie instytucje mogą działać w pełni. Pod znakiem zapytania stoi również organizacja imprez masowych. Miasto jest przygotowane na kilka wariantów sezonu wakacyjnego w Olsztynie.

Turystyka w Olsztynie. Rekordu nie będzie

- Intensywnie współpracujemy z branżą turystyczna, często rozmawiamy o wzmocnieniu promocji - mówi Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji i Turystyki. - Nie mam wątpliwości, że będzie to trudny sezon i niemal na pewno nie pobijemy ubiegłorocznego rekordu. Jesteśmy gotowi do przyjmowania gości, ale w takim reżimie sanitarnym wynikającym z przepisów, że wiele osób może się zniechęcić.

W przypadku obiektów sportowych i rekreacyjnych już teraz działa ich wiele - zarówno boisk na świeżym powietrzu, jak i hal sportowych. Natomiast w weekend (30-31 maja) zaczną działać wypożyczalnia sprzętu wodnego nad jeziorem Ukiel, a od 27 czerwca mogą zostać uruchomione kąpieliska w CRS Ukiel oraz nad jeziorem Skanda. Nie wiadomo, jaka będzie możliwość uruchomienia Aquasfery oraz zorganizowania szeregu zaplanowanych imprez sportowych.

- Niestety, mając na uwadze rozległość i czas trwania epidemii spowodowanej koronawirusem należy się liczyć z tym, że część zaplanowanych imprez może zostać przesunięta w czasie lub całkowicie odwołana, co jest uzależnione od decyzji władz związków sportowych - przyznaje Jerzy Litwiński, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie..

Co z Olsztyńskim Latem Artystycznym?

Spośród pięciu instytucji kultury, trzy już częściowo działają. To Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Galera Sztuki BWA. Natomiast Olsztyński Teatr Lalek oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne nadal nie mają możliwości wznowienia działalności.

Najwięcej niewiadomych jest w związku z Olsztyńskim Latem Artystycznym. Organizujący je MOK przygotował cztery scenariusze, w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju oraz znoszenia obostrzeń:

* scenariusz I: Olsztyńskie Lato Artystyczne 2020 w tradycyjnej formule – niemożliwy do realizacji. To jednak punkt wyjścia do kolejnych działań i potencjalnych przesunięć kalendarzowych.
* scenariusz II: w sytuacji łagodzenia obostrzeń i dopuszczenia imprez powyżej 50 uczestników, MOK uwalnia część przygotowanego programu Olsztyńskiego Lata Artystycznego w miesiącach wakacyjnych.
* scenariusz III: przy utrzymujących się obostrzeniach program OLA 2020, MOK przenosi na miesiące jesienno-zimowe (wrzesień-grudzień) w antyepidemicznym rygorze realizacyjnym.
* scenariusz IV – ze względu na pauperyzację i zanik olsztyńskiego rynku kulturalno-artystycznego, MOK całkowicie zawiesza program OLA 2020. W jego miejsce, w miesiącach wrzesień-grudzień uruchomiony zostanie szerokofalowy program "Na imię mam Olsztyn".

- Już dzisiaj wiemy, że scenariusz I nie jest możliwy do realizacji ze względu na istniejące obostrzenia - przyznaje Mariusz Sieniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. - W zależności od rozwoju sytuacji i "luzowania" obostrzeń przygotowujemy się na scenariusz II i III. Staramy się reagować na dynamiczną, nieokreśloną i wciąż dookreślającą się sytuację. Plany i realizacje będą miały jeden podstawowy cel: zachowanie bezpieczeństwa uczestników i obostrzeń epidemicznych.

Co wiesz o Olsztynie?
Pytanie 1 z 10
W którym roku Olsztyn otrzymał prawa miejskie?
Rowerzysta vs szlaban w Elblągu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają