Koronawirus

i

Autor: Shutterstock Koronawirus: 20.10.2021, raport Ministerstwa Zdrowia. Ile jest dziś zakażeń w Polsce? [20 PAŹDZIERNIKA] - zdjęcie poglądowe

Koronawirus w Polsce. Umierają niezaszczepieni! Alarmujące dane z regionów

2021-09-30 13:21

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zdradził alarmujące dane z regionów, dotyczące zgonów we wschodnich województwach. To właśnie tam jest najmniej osób zaszczepionych przeciw COVID-19. - W woj. lubelskim i podkarpackim wynikowość testu wynosi 6 proc., podczas gdy w całym kraju 3 proc. - powiedział Andrusiewicz. W czwartek, 30 września, w całej Polsce przybyło 1208 nowych przypadków koronawirusa.

Największy odsetek procentowy zgonów jest we wschodnich województwach. Jest tam najmniej osób zaszczepionych. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że w woj. lubelskim i podkarpackim "wynikowość" testu wynosi 6 proc., podczas gdy w całym kraju to 3 proc. Czwartek, 30 września, to kolejny dzień, kiedy w Polsce w ciągu jednej doby pojawiło się ponad 1000 nowych przypadków zakażenia koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 1208 nowych zakażenia koronawirusem. 27 osób z COVID-19 zmarło. Dla porównania, Tydzień temu, 23 września, resort informował o 974 nowych zakażeniach, a dwa tygodnie temu, 16 września - o 722 nowych zakażeniach. Najwięcej nowych zakażeń koronawirusem dotyczy mieszkańców wschodniej Polski. Nowe zakażenia dotyczą osób z województw: lubelskiego (241) i mazowieckiego (206) i małopolskiego (97), a dalej: dolnośląskiego (81), podkarpackiego (81), podlaskiego (74), zachodniopomorskiego (74), łódzkiego (56), śląskiego (55), wielkopolskiego (50), pomorskiego (47), warmińsko-mazurskiego (39), kujawsko-pomorskiego (38), opolskiego (22), świętokrzyskiego (21), lubuskiego (17).

Koronawirus w Polsce. Czwarta fala uderza we wschodnie regiony

Dane ze wschodnich regionów Polski są alarmujące. – Dzisiaj kolejny dzień - Lubelszczyzna - na czele, gdzie statystyki zakażeń wyniosły 241, wczoraj mieliśmy 220 zakażeń. Jeżeli weźmiemy tydzień do tygodnia, to widzimy na Podkarpaciu wzrost zakażeń o 60 proc., a na Lubelszczyźnie o 50 proc. – wskazał Wojciech Andrusiewicz podczas briefingu prasowego.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że ważnym czynnikiem jest także "wynikowość" testu. – W całym kraju jest ona na poziomie 3 proc., a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu mamy 6 proc. Widzimy więc, że to jest dwukrotne przebicie pozytywnych wyników z innych województw – zauważył Andrusiewicz.

W ocenie rzecznika istotna jest także liczba zajętych łóżek. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w szpitalach w całym kraju przebywa 1614 chorych z COVID-19, w tym 172 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Tydzień temu, 23 września, hospitalizowanych było 1209 chorych z COVID-19, a dwa tygodnie temu, 16 września - 881.

Koronawirus w Polsce. Podkarpacie i Lubelszczyzna jak Śląsk rok temu?

Wojciech Andrusiewicz sytuację we wschodniej ścianie Polski porównał do tego, co w ubiegłym roku działo się na Śląsku, regionie z największą liczbą zakażeń w pierwszych miesiącach pandemii koronawirusa. – Wystarczy porównać Podkarpacie i Lubelszczyznę do Śląska w poprzednich falach. Najbardziej jaskrawe to było w pierwszej i drugiej fali - widzieliśmy dość duże problemy w zakażalności, transmisji wirusa na Śląsku i tam notowaliśmy bardzo duże wyniki. Teraz, kiedy przyjrzymy się temu, co dzieje się na Śląsku, to jest ono jednym z tych województw, w którym ta transmisja jest najmniejsza – wskazał Andrusiewicz.

Rzecznik MZ wspomniał, że na Lubelszczyźnie są 264 zajęte łóżka, a na Podkarpaciu 173, tymczasem na ponad dwukrotnie liczniejszym Śląsku mamy 82 zajęte łóżka. – To jest dobitne świadectwo tego, że wyszczepialność na Śląsku powoduje, że nawet jak się ludzie zakażą, to nie trafiają do szpitala – ocenił Andrusiewicz i zauważył, że "największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, tam gdzie jest najmniej szczepień".

Koronawirus w Polsce. Co ze szczepieniami?

Poinformował, że można zaobserwować "delikatne odbicie" w dziennej liczbie szczepień. – Być może najnowsze dane koronawirusowe części osób uświadamiają, że koronawirus jest nadal z nami – stwierdził Andrusiewicz. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 19 mln 404 tys. 212 osób. We wtorek było ponad 19 mln 386 tys. 322 osób, 24 września w pełni zaszczepionych było 19 mln 340 tys. 905 osób.

Sonda
Czy trzecia dawka szczepionki powinna być dostępna dla wszystkich chętnych?
prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają