Szkoła - zdj. ilustracyjne

i

Autor: ArtTower / Pixabay Szkoły w woj. warmińsko-mazurskim zostały uczulone na to, jak postępować w razie podejrzenia koronawirusa wśród uczniów.

KORONAWIRUS w Polsce? Warmińsko-mazurskie szkoły są przygotowane na wypadek epidemii

2020-03-02 13:43

W piątek (28 lutego) w szkołach na Warmii i Mazurach odbyły się spotkania poświęcone bezpieczeństwu zdrowotnemu w związku z występowaniem koronawirusa w Europie. Śmiertelny wirus bardzo szybko zbliża się do Polski. Szkoły, będąc skupiskiem setek osób, są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju epidemie.

Spotkania z udziałem dyrektorów szkół w woj. warmińsko-mazurskim odbyły się w trzech szkołach na terenie naszego regionu. Chodzi o placówki w Olsztynie (VLO przy ul. Krasickiego), Elblągu (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, przy ul. Grunwaldzkiej) i w Ełku (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, przy ul. Grunwaldzkiej).

Na Warmii i Mazurach, jak i w całej Polsce, nie stwierdzono jak dotąd przypadku zachorowania na koronawirusa. Pod obserwacją znalazło się zaledwie kilka osób, dlatego szkoły w regionie pracują normalnie. Placówki zostały jednak poinformowane jak działać, na wypadek podejrzenia groźnej choroby wśród dzieci lub pracowników. Jak muszą postępować nauczyciele i uczniowie?

Koronawirus w szkole. Co robić?

Jeśli u ucznia lub pracownika szkoły, który przebywał w rejonie zagrożenia epidemiologicznego w ciągu ostatnich 14 dni zaobserwowano objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie powiadomić wojewódzką stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli nie zaobserwowano wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni należy kontrolować stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę.

Jeżeli w ciągu 14 dni zaobserwowane zostaną wyżej wymienione objawy,należy bezzwłocznie, powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego

Szkoły przygotowane na koronawirusa

Każdy, kto miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, musi bezzwłocznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane.

W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa, państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora placówki, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne.

Jednocześnie dyrektor placówki mając wiedzę o podejrzeniu przypadku zakażenia u ucznia lub pracownika powinien jak najszybciej zgłosić to do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa znajdziecie w naszej relacji dostępnej TUTAJ.

Jak ostrowski szpital przygotowuje się na koronawirusa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają