– W mieście wyznaczono dwie lokalizacje punktów masowego szczepienia. To Szpital Miejski przy ul. Baranki i Zespół Szkół nr 6, w sali gimnastycznej przy ulicy Kajki 4 – poinformował PAP w środę prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Dodał, że personel do szczepień zapewni szpital Promedica.
– Będziemy gotowi od 5 maja. Naszym zadaniem było wskazanie miejsc do szczepienia oraz przygotowanie personelu. Czekamy więc na szczepionki. Założenie jest takie, że w danym miejscu szczepić jednocześnie ma od 3 do 5 osób – wskazał prezydent Andrukiewicz.Według danych z miejskiego szpitala Pro-Medica w Ełku zaszczepione tam zostały 3832 osoby, w tym 1164 drugą dawką.
Jak wygląda sytuacja w Olsztynie? Rzeczniczka Urzędu Miasta Olsztyna Marta Bartoszewicz poinformowała PAP, że samorząd jest na etapie ustaleń szczegółowych. Nie ma ostatecznej decyzji.
– Jak będą gotowe, to poinformujemy mieszkańców i nowe punkty zostaną wpisane na listę punktów szczepiennych przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ – powiedziała Bartoszewicz.
Z kolei prezydent Elbląga Witold Wróblewski poinformował, że punkty masowych szczepień samorząd w Elblągu przygotował w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Grunwaldzkiej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Koronawirus, 8 kwietnia. Nowe zakażenia w warmińsko-mazurskim. Raport Ministerstwa Zdrowia
Pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego ds. szczepień Krzysztof Kuriata wyjaśnił w środę w Radiu Olsztyn, że założenie jest takie, aby pod koniec kwietnia ruszyły punkty szczepień masowych o wydajności minimum 200 szczepionek dziennie przez 7 dni w tygodniu. Wskazał, że na Warmii i Mazurach miałoby powstać około 40 takich punktów.
– W dużych miastach będzie trochę więcej takich punktów: 3 planujemy uruchomić w Elblągu, być może 4 w Olsztynie. Przepustowość takich punktów szczepień będzie na poziomie 500 szczepionek na dobę – wyjaśnił Kuriata i przypomniał, że na Warmii i Mazurach jest około 250 punktów szczepień. Większość z nich ma jednak wydajność na poziomie 30 szczepionek na tydzień.