Biała Piska. Ksiądz spowodował wypadek i próbował uciec. Był pijany.
Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło 8 grudnia 2022 r. na trasie Nowe Drygały – Drygały na terenie gminy Biała Piska. Według ustaleń śledczych ks. Ireneusz C., kierując tego dnia samochodem osobowym marki KIA, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i spowodował wypadek drogowy. Oskarżony prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, mając ponad 1,2 mg/l (ok. 2,5 promila) alkoholu w wydychanym powietrzu. Ireneusz C. nie zachował należytej ostrożności, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w lewy bok prawidłowo jadącej Toyoty. Co gorsza, Ireneusz C. zbiegł z miejsca zdarzenia. W wypadku pokrzywdzona została 6-letnia pasażerka Toyoty. Jak wyjaśnia Adam Barczak, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie, dziewczynka "doznała obrażeń ciała naruszających czynności narządu ciała na okres powyżej 7 dni w rozumieniu art. 157 § 1 kodeksu karnego".
Ksiądz dobrowolnie poddał się karze. Wystarczył jeden dzień procesu
Sprawa przeciwko Ireneuszowi C. wpłynęła do Sądu Rejonowego w Piszu 14 marca 2023 r. Proces w tej sprawie rozpoczął się 16 maja 2023 r. Oskarżony ksiądz w pierwszym dniu procesu przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, przeprosił rodzinę osoby pokrzywdzonej za to, co się stało i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze, tj. o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Jeszcze w tym samym dniu Sąd Rejonowy w Piszu uwzględnił wniosek Ireneusza C. i ogłosił wyrok w tej sprawie. Sąd wymierzył oskarżonemu księdzu karę łączną roku pozbawienia wolności oraz orzekł łączny środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 7 lat.
Ponadto, sąd orzekł od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 10 tys. zł. Sąd orzekł wobec oskarżonego także nawiązkę na rzecz pokrzywdzonej osoby małoletniej w kwocie 20 tys. złotych oraz obciążył oskarżonego kosztami procesu.
Sąd uwzględnił wniosek oskarżonego o wydanie wyroku bez przeprowadzenia postępowania dowodowego, ponieważ okoliczności popełnienia czynu i wina oskarżonego nie budzą najmniejszej wątpliwości, oskarżyciel publiczny i ustawowy przedstawiciel małoletniej oskarżycielki posiłkowej, jak również jej pełnomocnik się temu nie sprzeciwili, a cele postępowania, w ocenie sądu, zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości.