Miliony nielegalnych papierosów na terenie dawnej fermy drobiu pod Olsztynem! Zatrzymano 11 osób! [WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-09-23 15:44

Ponad 15 milionów gotowych papierosów, 88 ton tytoniu i 23 tony suszu tytoniowego – tyle nielegalnego towaru zabezpieczyli pod Olsztynem policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspierani przez policyjnych kontrterrorystów z Olsztyna i Białegostoku, przy udziale funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w Olsztynie. Ponadto zlikwidowali nielegalną linię produkcyjną, której skala funkcjonowania odpowiadała faktycznej fabryce papierosów, z zapleczem socjalnym dla pracowników. W tej sprawie zatrzymanych zostało 11 osób.

Nielegalne papierosy w dawnej fermie drobiu

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie ustalili, że na terenie gospodarstwa rolnego pod Olsztynem, w budynkach, w których w przeszłości funkcjonowała ferma drobiu, powstała bardzo wydajna linia produkcyjna służąca do produkcji papierosów. Policjanci w wyniku pracy operacyjnej zweryfikowali uzyskane informacje i w środę (16 września) przy wsparciu funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Olsztyna i Białegostoku oraz funkcjonariuszy KAS weszli na teren posesji.

Nielegalne papierosy wokół pól uprawnych i bagien

Lokalizacja wybrana przez organizatorów tej działalności nie była przypadkowa. Znajdował się tam kompleks budynków, położony na trudno dostępnym terenie, otoczony polami uprawnymi i bagnami. Zewnętrzny wygląd budynków oraz ich bezpośrednie otoczenie w żaden sposób nie wskazywały na to, co działo się wewnątrz. Zadbali o to organizatorzy tego procederu.

Nielegalna produkcja tytoniu ściśle tajna

Zatrudnieni przez nich pracownicy, biorący bezpośredni udział w nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych, nie wychodzili na zewnątrz. Wewnątrz budynku mieli specjalnie zaprojektowaną i wykonaną infrastrukturę mieszkaniową, która im na to pozwalała. Byli zaopatrywani w żywność i inne produkty niezbędne do takiej egzystencji. A gdyby nawet wyszli na zewnątrz, to i tak nie znali szczegółów dotyczących lokalizacji, w której się znajdowali.

Ich „pracodawcy” zadbali również o to, by odpady socjalne i śmieci wytwarzane przez pracowników, były wywożone daleko poza powiat. Kompleks budynków był ściśle objęty monitoringiem wizyjnym, a budynek, w którym znajdowała się nielegalna produkcja, był dodatkowo wyciszony od wewnątrz. Wykorzystywane maszyny miały niezależne źródło zasilania, co dodatkowo miało organizatorom zapewnić niewidzialną dla organów ścigania działalność. Jak pokazali policjanci – nawet takie środki nie pomogły im uniknąć wykrycia.

Zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów

Skarb Państwa stracił 100 milionów złotych

Wejście funkcjonariuszy na teren posesji zupełnie zaskoczyło przebywające tam osoby. Zatrzymanych na miejscu zostało 7 obywateli Mołdawii i 4 Polaków. W trakcie przeszukania zabezpieczona została linia produkcyjna papierosów, której elementy - według wstępnej oceny śledczych - mogły być warte łącznie ponad 3 miliony złotych.

Ponadto policjanci, którym wsparcia w tym zakresie udzielili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, w fabryce oraz dodatkowym magazynie w powiecie ostródzkim, zabezpieczyli ponad 15 milionów gotowych papierosów, 88 ton tytoniu, 23 tony suszu tytoniowego oraz półprodukty służące do produkcji papierosów, a także równowartość około 220 tys. złotych w różnych walutach. Ta nielegalna działalność spowodowała uszczuplenie Skarbu Państwa o kwotę około 100 milionów 000 złotych.

Organizatorom grozi 5 lat więzienia

Wśród zatrzymanych są 42-latek i 47-latek - dwaj organizatorzy procederu. Sąd na wniosek Prokuratora Okręgowego w Olsztynie zastosował wobec nich 3-miesięczny areszt tymczasowy. Usłyszeli oni m.in. zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego przewożenia i produkcji wyrobów akcyzowych. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Polskie przysłowia. Jak dobrze je znasz? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: „Co nagle, to...”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają