Bitwa pod Grunwaldem

i

Autor: Pixabay Muzem Bitwy pod Grunwaldem. Budowa została przerwana. Wykonawca zszedł z placu, a władze odstąpiły od umowy.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Wykonawca zszedł z budowy. Dyrekcja odstąpiła od umowy

2021-03-22 12:32

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem poinformowało w poniedziałek (22 marca), że "z wyłącznej winy wykonawcy" odstąpiło od niewykonanej części umowy na rozbudowę swojej siedziby. Dotychczasowy wykonawca zszedł z placu budowy z początkiem marca. Przyszła siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ma być całoroczną nowoczesną placówką o powierzchni 3,5 tys. mkw. Oprócz przestrzeni wystawienniczej ma pomieścić salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki, salę konferencyjną na 100 osób, strefę obsługi z biurami i sklepy.

W komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP dyrektor grunwaldzkiego muzeum Szymon Drej przekazał, że 16 marca odstąpiło ono od niewykonanej części umowy na realizację inwestycji, zawartej z RS Investment sp. z o.o., z wyłącznej winy wykonawcy. "Aktualnie trwa inwentaryzacja mająca na celu ocenę stanu inwestycji" - zaznaczył.

Dodał, że podległa mu instytucja uzyskała zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zawarcie umowy na zabezpieczenie placu budowy i kontynuację rozbudowy, przebudowy i remontu Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, w trybie z wolnej ręki.

- Muzeum zapewnia, iż posiada zabezpieczenie finansowe, które pozwoli we właściwym trybie i czasie zakończyć inwestycję. Muzeum podejmie też zdecydowane kroki prawne zmierzające do dochodzenia swych praw wynikających z niezrealizowanej umowy, w tym na drodze sądowej - podał Drej.

Według dyrektora jednocześnie trwa ocena roszczeń podwykonawców, którzy - jak napisał - nie otrzymali wynagrodzeń od wykonawcy, pomimo że - muzeum zapłaciło za te prace wykonawcy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Budowa PRZERWANA. Wykonawca ZSZEDŁ z placu. Co się stało?

Ciekawostki o Mazurach. Znasz je wszystkie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Ile jest jezior na Mazurach?

Dotychczasowy wykonawca pod koniec lutego złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy, a od 1 marca zaprzestał prac. Piotr Roskosz w imieniu firmy RS Investment sp. z o.o. mówił wówczas PAP, że firma odstąpiła od kontraktu z winy zamawiającego. Jego zdaniem, zostało to podyktowane postawą zamawiającego, który na początku tego roku zanegował wcześniejsze, kilkumiesięczne ustalenia.Z kolei dyrekcja muzeum oceniała wówczas, że odstąpienie od umowy przez wykonawcę jest bezskuteczne i wzywała go do wznowienia prac, zapowiadając kroki zmierzające do rozstrzygnięcia sporu. Stan zaawansowania inwestycji szacowała na ok. 80 proc.

To nie pierwsze problemy związane z rozbudową siedziby grunwaldzkiego muzeum. Wybrana początkowo firma nie dotrzymywała harmonogramu prac, więc na początku września 2018 r. dyrekcja placówki zdecydowała o odstąpieniu od umowy i zawiadomiła prokuraturę. Muzeum ogłosiło drugi przetarg i w styczniu 2019 r. podpisało umowę z nowym wykonawcą.

Przyszła siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ma być całoroczną nowoczesną placówką o powierzchni 3,5 tys. mkw. Oprócz przestrzeni wystawienniczej ma pomieścić salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki, salę konferencyjną na 100 osób, strefę obsługi z biurami i sklepy. Do tej pory turyści odwiedzający Pola Grunwaldzkie mogli zwiedzać wystawy w okresie wakacyjnym, w małym budynku muzeum.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Piramidy, konkurs krzyku i kwatera Hitlera. Tego nie wiedziałeś o Mazurach! [GALERIA]

Robert Lewandowski odznaczony przez prezydenta

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki