- Udało nam się na tę chwilę przenieść ok. trzech tysięcy eksponatów - mówi Tomasz Lenkiewicz, opiekun Muzeum Sportu z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie. - To 1/3 wszystkich zbiorów, jakie do tej pory zgromadziliśmy. Nie mogło być oczywiście tak, żebyśmy nie zabrali ze sobą kawałka hali Urania. Prezentujemy kilka klepek parkietu oraz siedzenie wymontowane z hali.
Wśród najcenniejszych zbiorów są m.in. gabloty AZS-u, Warmii, czy repliki medali legendarnego boksera Jerzego Kuleja. Ważne miejsce zajmują garnitury reprezentacji olimpijskich przekazane przez samych sportowców. Nie wykluczone, że muzeum będzie się z czasem rozrastać o nowe propozycje. Do zagospodarowania jest bowiem hol na kolejnym piętrze szkoły.
Polecany artykuł:
Muzeum nie będzie się jednak ograniczać się jedynie do roli wystawienniczej. Choć ta nadal będzie pełnić istotną funkcję w działalności instytucji. - Chcemy organizować wydarzenia sportowe poświęcone konkretnym dyscyplinom - mówi dyrektorka V LO, Anna Struk. - Gośćmi każdego ze spotkań mają być sportowcy, którzy spotkają się z młodzieżą, opowiedzą o swojej dyscyplinie i pracy, jaką musieli wykonać, by osiągnąć sukces.
Mają być pokazy technik sportowych, a wydarzenia byłyby połączone z rozgrywkami o mistrzostwo Olsztyna w danej dyscyplinie. Na takie wydarzenia będziemy też przygotowywać wystawy tematyczne. Muzeum ma być dostępne zarówno dla grup zorganizowanych, jak i odbiorców indywidualnych. Zasady funkcjonowania są w trakcie opracowywania. Intensywna działalność placówki ma ruszyć od września.
Muzeum Sportu w Olsztynie powstało z inicjatywy społecznej w 1988 roku. Głównym pomysłodawcą i założycielem muzeum był Marian Tadeusz Rapacki. Oficjalne otwarcie nastąpiło 12 maja 1989 roku, pierwotną siedzibą stała się świetlica klubowa OKS na stadionie przy ul. Piłsudskiego 69a. 14 października 2004 roku Muzeum Sportu otrzymało nową siedzibę w Hali Widowiskowo-Sportowej Urania.