Święte miejsce zagrożeniem?
Kapliczka w Starym Kawkowie pochodzi prawdopodobnie z 1881 roku, a jej wnętrze kryje drewnianą rzeźbę postaci świętego Józefa. Wprawdzie nie jest zabytkiem, ale ma ważne znaczenie dla lokalnej społeczności, zarówno sołectwa, jak i gminy Jonkowo, w której leży wieś.
Dlatego od blisko roku mieszkańcy zabiegają o jej remont, gdyż dosłownie chyli się ku upadkowi i to w kierunku drogi powiatowej, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i samochodów. – Nasze kapliczki to nie tylko architektoniczne perełki, ale przede wszystkim nasze wyjątkowe dziedzictwo kulturowe i religijne - przypomina Andrzej Abako, starosta olsztyński.
I dodaje: – Wielu mieszkańców Warmii nie wyobraża sobie życia w swojej wsi, w której mogłoby zabraknąć ich kapliczki, do obecności której przyzwyczaili się, pod którą się modlą, składają kwiaty czy tylko spotykają. Dlatego naszym obowiązkiem jest dbałość o zachowanie także tej spuścizny.
Polecany artykuł:
Kapliczka runie zimą?
W tym roku Powiatowa Służba Drogowa dwukrotnie rozpisywała przetarg na renowację kapliczki w Starym Kawkowie. Nikt jednak nie chciał podjąć się tego zadania. A czas działa na niekorzyść obiektu.
Kilka dni temu Andrzej Abako, starosta olsztyński i Dariusz Jasiński, dyrektor PSD spotkali się z przedstawicielami wsi, wspieranymi dodatkowo przez radnego powiatowego Jana Dowgielewicza i wspólnie ustalili, że kapliczkę trzeba ratować. 10 grudnia odbyła się wizja lokalna. – Okazuje się, że w obecnym stanie kapliczka najprawdopodobniej nie przetrwa kolejnej zimy, więc trzeba ją jak najszybciej rozebrać, a jej części zabezpieczyć - mówi Andrzej Abako.
- Mamy na to środki. Wiosną wspólnie z mieszkańcami wrócimy do tematu i dołożymy wszelkich starań, żeby Stare Kawkowo odzyskało swoją kapliczkę – dodaje starosta.
Warmia, czyli kraina tysiąca kapliczek
Ile kapliczek jest na Warmii? Trudno określić. W dokumentacji państwowej nie były one ewidencjonowane. Częściowo można się opierać na zachowanych powojennych fotografiach, źródłach kartograficznych i prasowych oraz literaturze wspomnieniowej.
W wydanej w 2012 roku książce „Kapliczki na Warmii” Iwony Liżewskiej i Stanisława Kuprjaniuka skatalogowano 1333 obiekty. Najstarsze znajdują się w Dobrągu (1601 rok) i w Barczewie (1607 rok).
Pewna jest za to rola, jaką odgrywały w życiu codziennym mieszkańców dawnej Warmii. Były miejscem pielgrzymek, odmawiania różańca i odprawiania nabożeństw. Niektóre z nich dźwiękiem dzwonu oznajmiały narodziny dzieci lub nawoływały do ostatniego pożegnania z z członkami lokalnej społeczności.