J.R.R.Tolkien

i

Autor: se.pl Nie żyje Christopher Tolkien, syn autora "Władcy Pierścieni". MIał 95 lat.

NIE ŻYJE syn autora "Władcy Pierścieni". Czy wiesz, że rodzina Tolkiena mogła pochodzić z Mazur?

2020-01-17 10:20

Christopher Tolkien nie żyje. Syn autora „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, zmarł w czwartek (16 stycznia). Miał 95 lat. Czy wiecie, że istnieje teoria głosząca, że słynny pisarz wywodził się z rodziny mieszkającej... na Mazurach?

Wiadomość o śmierci syna J.R.R. Tolkiena udostępniło w mediach społecznościowych Towarzystwo Tolkienowskie. Christopher Tolkien był trzecim synem J.R.R. Tolkiena. Pomagał swojemu ojcu w pracy i to już w nastoletnim wieku. Znany pisarz kazał swojemu synowi wyszukiwać błędy w pierwszym wydaniu "Hobbita". Tolkien senior płacił za to Christopherowi dwa pensy.

Kiedy syn służył w lotnictwie w czasie wojny, ojciec przesyłał mu rozdziały „Władcy Pierścieni”, prosząc o opinię. Jedna z sugestii Tolkiena juniora doprowadziła do istotnej zmiany w książkach. Christopher odwiódł pisarza od zmiany nazwiska Sama Gamgeego na Sama Goodchilda. Po śmierci Tolkiena w 1973 roku syn kontynuował spuściznę rodzica, m.in. redagując dzieła twórcy "Władcy Pierścieni". Trzy lata temu przestał jednak zajmować się dbałością o pamięć i dorobek słynnego ojca.

J.R.R.Tolkien. Znany pisarz był Mazurem?

Od wielu lat toczy się dyskusja na temat pochodzenia rodziny Tolkienów. Istnieje bowiem teoria genealogów głosząca, że John Ronald Reuel Tolkien, autor m.in. "Władcy Pierścieni" i "Hobbita" wywodzi się z pruskiej rodziny, która mieszkała na Mazurach. Teorii o pochodzeniu Tolkienów jest wiele. Trwają zażarte dyskusje na ten temat. Niemieccy naukowcy uważają, że słowo "tolkien" wywodzi się z języka pruskiego. Genealog Max Mechow mówi, że nazwisko Tolkien pochodzi od nazwy Tolkynen (później Tolksdorf).\

Tolks w języku staropruskim znaczyło tyle, co "tłumacz, ten, który wyjaśnia". Zatem Tolkien to osoba, która wywodziła się ze wsi zamieszkałej przez tłumaczy. Zdaniem tolkienologa Ryszarda "Galadhorna" Derdzińskiego, Tolksdorf, który mają na myśli niemieccy naukowcy, może być Tołkinami, miejscowością położoną niedaleko Kętrzyna na Mazurach. Przed wojną miejscowość nosiła nazwę Tolkynen, która w 1938 r. została przemianowana na Tolksdorf.

Sam J.R.R. Tolkien nie podzielał słuszności "mazurskiej" teorii. Pisarz twierdził, że jego rodzina pochodziła z Saksonii, a z Prusami Wschodnimi nie miała nic wspólnego. W połowie XVIII wieku rodzina wyemigrowała do Anglii. Nazwisko Tolkien to angielska forma niemieckiego przydomka Tollkiehn, który swoje korzenie ma w przymiotniku tollkühn i tłumaczy się go jako "ryzykancki" i "brawurowy".

J.R.R. Tolkien. Kim był?

John Ronald Reuel Tolkien urodził 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii. Był brytyjskim pisarz oraz profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Oxfordzie. Jego najbardziej znane działa to "Hobbit" i "Władca Pierścieni", dzięki któremu spopularyzował literaturę fantasy.

Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego Oxford English Dictionary, wydawanego zaraz po I wojnie światowej. Znał aż 30 języków obcych m.in. łacinę, nordycki, staroislandzki, anglosaski czy staroirlandzki. J.R.R. Tolkien Zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth.

Sonda
Czy lubisz twórczość J.R.R. Tolkiena?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają