Rybołów

i

Autor: Nadleśnictwo Strzałowo Rybołów poluje na rybę. Niesamowite nagranie leśnika z Nadleśnictwa Strzałowo na Mazurach.

Niesamowite nagranie leśnika! Wielki ptak upolował ofiarę. Na Mazurach czuje się doskonale [WIDEO]

2020-07-01 17:00

- Jeśli zauważy ofiarę, nie da jej umknąć - tak leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo w warmińsko-mazurskim opisują rybołowa, który żadnej rybie nie odpuści. Jedno z polowań wielkiego ptaka sfilmował Krzysztof Stasiaczek, jeden z leśników. Okazuje się, że Mazury to doskonałe miejsce do życia dla tego gatunku, który w Polsce jest pod ścisłą ochroną.

Rybołów - co to za zwierzę?

Rybołów (łac. Pandion haliaetus) żywi się głównie rybami. Nie należy do wybrednych. Zjada leszcze, karpie, a nawet płotki. - Jeśli w gnieździe są dwa młode, w ciągu sezonu cała rodzina potrzebuje ok. 170 kg ryb - wyjaśniają leśnicy z Nadleśnictwo Strzałowo.

Ptak mierzy ok. 70 centymetrów i waży 1-2 kg. Rozpiętość skrzydeł waha się między 1,5 a 1,8 metra. W powietrzu porusza się z prędkością 30–60 km/h

Polowania ptakowi ułatwia fakt, że rybołów został wyposażony przez naturę w zdolność zawisania w powietrzu, dzięki czemu może dokładnie zlokalizować potencjalną zdobycz. W czasie ataku z całym impetem uderza w wodę z wyciągniętymi pazurami.

Może nurkować i przez chwilę pływać po powierzchni wody rozpostartymi skrzydłami. Musi jednak pamiętać o tym, by jak najszybciej wydostać się ze zbiornika wodnego, gdyż jego pióra są nasiąkliwe.

Jedno z takich polowań sfilmował Krzysztof Stasiaczek, jeden z leśników z Nadleśnictwa Strzałowo.

Rybołów na polowaniu

Rybołowy na Mazurach czują się jak w domu

Mazury wydają się być idealnym miejscem do życia dla rybołowów. Stare sosny i świerki, których pełno jest w naszym regionie są w stanie utrzymać potężne gniazda ptaków. Mają one ok. 1,5 metra szerokości i 2 metry wysokości. Miejsc do polowań, czyli jezior jest na Mazurach jeszcze więcej.

Od paru lat w Polsce daje się zauważyć spadek liczebności tych ptaków. Powodem tego zjawiska mogą być prześladowania i nielegalny odstrzał gatunku oraz zmiany do jakich dochodzi w ich siedliskach.

Głównie chodzi tu o zagospodarowywanie terenów na cele turystyczne. Coraz częściej brakuje starych drzew, na których mógłby postawić gniazdo. Dlatego też rekompensuje się to zakładaniem specjalnych platform.

Sonda
Czy widziałeś kiedyś dzika w Olsztynie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają