Burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski powiedział w rozmowie z dziennikarzami PAP, że odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego to kolejna atrakcja turystyczna miasta. Podkreślił chęć przywrócenia przynajmniej częściowego wyglądu dawnej budowli. Rewitalizacja trwała blisko 3 lata.
- Ruiny zamku właściwie trzeba było wydobyć z ziemi, ponieważ po wojnie mury zostały zakopane. Dokonano rewitalizacji i przewrócono funkcje budowli - powiedział Mańkowski i dodał, że prace wykonano pod nadzorem konserwatorskim we współpracy z archeologami.
Ruiny zamku w Szczytnie zyskały fosę. Wydobyto pozostałości murów, powstało szklane zadaszenie. Nowe miejsce stanie się miejscem koncertów, wystaw i imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci. Wieczorami i nocą zamek będzie podświetlony, tak by uwidocznić niezwykłe walory obiektu.
- Myślę, że to miejsce stanie się dużą atrakcją turystyczną. Zamków krzyżackich jest dużo, ale ten jeden jest związany z Sienkiewiczem i jego powieścią - podkreślił burmistrz Szczytna. Zrewitalizowana budowla mieści się przy ulicy Sienkiewicza, a w pobliżu znajduje się popiersie pisarza.
Historia Zamku Krzyżackiego w Szczytnie sięga już XIV wieku, kiedy widniał on jako drewniana strażnica wzniesiona przez Krzyżaków. Pełnił różne funkcje: obronną, siedziby Starosty Książęcego, czy nawet rezydencji myśliwskiej, co było spowodowane bliskością puszczy zasobnej w zwierzynę łowną.
Organizatorzy zapraszają na uroczyste otwarcie zamku w sobotę i zapowiadają, że ze względu na pełnione przez niego różne funkcje, otwarcie będzie zaaranżowane po części w stylu średniowiecznym, po części w stylu myśliwskim.
Zwiedzający będą mogli podziwiać historyczne mury i wykopane pomieszczenia, a w sali całorocznej będzie można obejrzeć również wystawę reliktów, które zostały odnalezione podczas wykonywania prac. Przez cały dzień na zamku będą się odbywać różne atrakcje, m.in. strzelanie z łuku, średniowieczne gry i zabawy, wystrzały z armaty.