- Do reintrodukcji żubra w Puszczy Rominckiej przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu - mówi Daniel Chochulski, nadleśniczy nadleśnictwa Gołdap. - Nasz główny cel to zapewnienie jak najlepszych warunków do bytowania żubrów.
Do zadań wykonywanych w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” należy zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie oraz uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury.
- To właśnie dzisiaj w naszej pięknej Puszczy Rominckiej do grona leśnych zwierząt dołączył największy ssak europejski, czyli żubr Bison bonasus - mówi Chochulski.
Najpierw żubry zostały umieszczone w zagrodzie adaptacyjnej na 1,5 miesiąca aby dostosowały się do warunków panujących w tym miejscu, następnie po takiej adaptacji zostały wypuszczone na wolność.
To iż wyjdą na wolność to nie znaczy, że będą zdane na siebie, leśnicy i służba weterynaryjna będzie opiekować się żubrami. Wszystkie żubry są w dobrej kondycji i z pewnością z roku na rok stado będzie się powiększać.