Olsztyn. Nie żyje mjr Ireneusz Hurynowicz, ps. Góra. Zasłynął, biorąc udział w wyzwoleniu Wilna

i

Autor: Kresowi Żołnierze Armii Krajowej / Facebook W szpitalu w Olsztynie zmarł mjr Ireneusz Hurynowicz, ps. "Góra", żołnierz Armii Krajowej

Śmierć bohatera wojennego

Olsztyn. Nie żyje mjr Ireneusz Hurynowicz, ps. "Góra". Zasłynął, biorąc udział w wyzwoleniu Wilna

2022-08-15 10:07

W szpitalu w Olsztynie zmarł mjr Ireneusz Hurynowicz, ps. "Góra", żołnierz Armii Krajowej. W jej szeregi wstąpił w 1943 r., mając 17 lat, by po roku zostać przydzielonym do kompanii specjalnej 6. Wileńskiej Brygady AK mjr. Franciszka Koprowskiego „Konara”. Walczył m.in. w operacji "Ostra Brama", w czasie której polskie wojska wyzwoliły Wilno z Sowietami.

Olsztyn. Nie żyje mjr Ireneusz Hurynowicz, ps. "Góra". Zasłynął, biorąc udział w wyzwoleniu Wilna

Mjr Ireneusz Hurynowicz, ps. "Góra", zmarł w szpitalu w Olsztynie w niedzielę, 14 sierpnia, po długiej i wyczerpującej chorobie - informuje PAP, powołując się na TVP3 Olsztyn. Żołnierz Armii Krajowej miał 96 lat - w jej szeregi wstąpił w 1943 r. Hurynowicz był najpierw słuchaczem konspiracyjnej podchorążówki, a rok później w stopniu kaprala podchorążego został przydzielony do kompanii specjalnej 6. Wileńskiej Brygady AK mjr. Franciszka Koprowskiego „Konara”. Brał udział w walce z oddziałami litewskimi pod Koniawą i zdobyciu posterunku granicznego w Kaszetach, a także w atakach na niemieckie linie komunikacyjne i patrole Wehrmachtu. Dowódcą kompanii, w której służył, był porucznik Stefanowicz, ps. „Strach”.

Jak informuje PAP, Hurynowicz walczył w najważniejszej operacji wileńskiej Armii Krajowej – „Ostrej Bramie”, gdy wspólnie z oddziałami sowieckimi Polacy wyzwolili Wilno. Po bitwie, podobnie jak wielu jego towarzyszy broni, został aresztowany przez sowietów. Zdołał zbiec z kolumny prowadzonej do sowieckiego obozu w Miednikach Królewskich, a w styczniu 1945 r. został wcielony do Wojska Polskiego i zdemobilizowany w listopadzie tego samego roku. Większość jego kolegów trafiła do komunistycznych więzień lub została zesłana do obozów pracy w głębi ZSRR - on trafił do Olsztyna.

Czytaj też: Wziął dziecko na ręce, krzycząc: "Błagam, gońcie go!". Dramatyczne sceny pod Olsztynem [WIDEO]

Sonda
jak dobrze znasz polską historię?
Międzynarodowy zlot pojazdów militarnych Borne Sulinowo 2022. Wielka impreza wróciła po pandemicznej przerwie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają