Ratusz w Olsztynie

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna Ratusz w Olsztynie.

Olsztyn się wyludnia? Z miasta "zniknęło" kilkanaście tysięcy ludzi

Liczba mieszkańców Olsztyna spada systematycznie od 13 lat. Jak informowali lokalni działacze PiS, według ostatnich danych stolica Warmii i Mazur liczy 158 tysięcy osób, kilkanaście tysięcy osób mniej niż w 2008 roku. Politycy PiS obwiniają za to władze Olsztyna, które - ich zdaniem - nie mają pomysłu, jak przyciągnąć ludzi do miasta.

W niedzielę (6 lutego) warmińsko-mazurscy działacze PiS zorganizowali konferencję prasową, poświęconą stale spadającej liczbie ludności w Olsztynie. Według danych zaprezentowanych przez polityków PiS, w stolicy Warmii i Mazur obecnie mieszka ponad 158 tysięcy ludzi. Jeszcze w 2008 roku było to 174 tysiące osób. Od tego czasu liczba mieszkańców Olsztyna systematycznie spada.

Zdaniem polityków PiS receptą na zahamowanie negatywnych tendencji demograficznych są działania władz miasta. Jak mówił radny Radosław Nojman, populacja olsztynian nie tylko się zmniejsza, ale też starzeje. Powołał się przy tym na dane, które uzyskał w ratuszu w odpowiedzi na swoją interpelację. - Niestety, nie potrafimy przyciągać osób młodych do naszego miasta - ocenił Nojman. Działacze PiS porównali sytuację Olsztyna do dużo mniejszego Ełku, gdzie od lat liczba mieszkańców zwiększa się (obecnie miasto liczy 62 tysiące mieszkańców).

Jak przyciągnąć mieszkańców do Olsztyna?

Zdaniem szefa olsztyńskich struktur PiS Jerzego Szmita, jednym ze strategicznych kierunków działań lokalnego samorządu powinno być zwiększenie bazy podatkowej, generującej dochody budżetowe miasta, przez m.in. zachęty do rozwijania i podejmowania działalności gospodarczej przez inwestorów. Za niezbędne uznał też budowanie funkcji metropolitalnych, zwiększających atrakcyjność Olsztyna dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Jak mówił, konieczna jest też głęboka racjonalizacja wydatków miejskich.

Według Szmita w Olsztynie od lat brakuje m.in. inwestycji rozwijających przemysł. Dlatego - jak przekonywał - powinno dojść do radykalnego zwrotu w polityce miasta, nastawionego na rozwój i produkcję, tworzącego lepsze warunki życia i możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy.

Olsztyńscy politycy PiS zapowiedzieli, że chcą zorganizować cykl debat o przyszłości Olsztyna i jego roli jako metropolii. Deklarowali, że są otwarci na dyskusje z innymi środowiskami i wspólne próby wypracowania nowej strategii dla miasta.

Sonda
Czy uważasz, że państwo za bardzo ingeruje w życie obywateli?
Express Biedrzyckiej - Jacek Ozdoba: estem rozczarowany postawą Andrzeja Dudy. To wywieszenie białej flagi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają