Film, kamera

i

Autor: Pixabay Warmińsko-mazurski fundusz filmowy przyznał dofinansowanie. Zdj. ilustracyjne.

Olsztyn znów zagra w filmie. Regionalny fundusz filmowy przyznał dofinansowanie

Dwa filmy fabularne "Requiem dla miłości" Bodo Koxa oraz debiut Jakuba Michnikowskiego "Balony" otrzymają dofinansowanie w 6. konkursie ogłoszonym przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy. Wsparcie mogą także otrzymać twórcy filmu dokumentalnego "Piękna nieznajoma" pod warunkiem wniesienia poprawek do scenariusza.

Podczas konferencji prasowej w czwartek szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego (WMFF) Bogumił Osiński poinformował, że troje niezależnych ekspertów oceniło merytorycznie, artystycznie, programowo i finansowo produkcje filmowe, które spełniały warunki formalne obowiązujące producentów aplikujących o dotacje finansowe. Na konkurs wpłynęło 7 projektów, ale nie wszystkie spełniły wymogi. Ocenę merytoryczną projektów organizatorzy 6. Konkursu WMFF powierzyli reżyser Agnieszce Holland, krytykowi filmowemu Łukaszowi Adamskiemu oraz producentowi i dystrybutorowi Andrzejowi Serdiukowowi. Dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego uzyskały dwa filmy fabularne: "Requiem dla miłości" w reżyserii Bodo Koxa i "Balony" w reżyserii Jakuba Michnikowskiego.

"Requiem dla miłości" i "Balony". O czym są filmy?

"Requiem dla miłości" to film kinowy, według twórców tragikomedia, antyromantycza o sile miłości i afirmacji życia, która potrafi "podnieść człowieka z rozpaczy". To opowieść o dojrzałym wdowcu, który za namową śmiertelnie chorej córki zakłada profil na portalu randkowym, gdzie poznaje ekscentryczną puszystą singielkę.

"Balony" to debiut reżyserski Jakuba Michnikowskiego. To tragikomedia surrealistyczna. Maniek, głowa rodziny, ucieka od problemów finansowych i w staraniach o pobicie absurdalnego rekordu Guinessa upatruje szansę na ich rozwiązania.

Wsparcie finansowe może uzyskać po spełnieniu warunków dokument "Piękna nieznajoma, czyli tropem odnalezionych przeznaczeń" w reżyserii Wandy Laddy. To opowieść o wyborach pisarza, eseisty, pracownika naukowego, działacza kulturalnego i społecznego Władysława Ogrodzińskiego, który zafascynowany Warmią i rzeką Łyną wybrał Olsztyn jako miejsce swojego życia, przenosząc się z Krakowa.

Komisja konkursowa, podzielając uwagi ekspertów dotyczące konstrukcji scenariusza, zdecydowała, iż projekt otrzyma dofinansowanie, jeśli jego twórcy po zapoznaniu się z zastrzeżeniami w ciągu 30 dni przedłożą scenariusz uwzględniający zgłoszone uwagi - wskazał Osiński.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy tak jak w poprzednich latach dysponuje pulą 700 tysięcy zł przyznaną przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Fundusz wspierając finansowo poszczególne filmy jest ich koproducentem.

Celem corocznego konkursu jest wspieranie produkcji filmowych związanych przez tematykę, twórców i miejsce realizacji z woj. warmińsko-mazurskim. Wsparcie otrzymują najlepsze filmy, które mogą przyczynić się do promocji i budowania pozytywnego wizerunku regionu.

QUIZ. Najgorsze polskie filmy. Krytycy dawali 1/10. Ty musisz mieć ponad połowę!
Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Akcja filmu "Kac Wawa" rozgrywa się podczas...
Paulina Gałązka o nagości i scenach erotycznych w „Dziewczynach z Dubaju”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki