Przypomnijmy, że do zniszczenia elementów ratuszowej wieży - iglicy oraz kuli wraz z wiatrową chorągiewką - doszło pod koniec lutego 2022 r. w wyniku szalejącej nad Olsztynem wichury. Uszkodzone elementy niebezpiecznie zwisały ok. 60 metrów nad ziemią.
- Sam ich demontaż był niezwykle skomplikowany i wymagał specjalistycznej interwencji. Dopiero po zadaniu skutecznie wykonanym przez grupę pracowników wysokościowych, można było zarówno ocenić poziom zniszczeń, jak i poszerzyć historyczną wiedzę na temat zabytkowego ratusza, dzięki kapsule czasu znalezionej w kuli - wyjaśniają olsztyńscy urzędnicy i dodają, że prace, których wykonawca zostanie wyłoniony w toczącym się właśnie postępowaniu, zostały opisane w specjalnym opracowaniu. Poza szczegółowym opisem elementów składających się na zwieńczenie wieży, ich wykonania, możemy dowiedzieć się, co pierwotnie mogło przyczynić się do uszkodzenia iglicy.
CZYTAJ TEŻ: Sinice w Olsztynie. Kąpieliska nad jeziorem Ukiel zamknięte
W sierpniu poznamy wykonawcę. Naprawa potrwa 4 miesiące
- To przede wszystkim brak odizolowania stalowych elementów od miedzianych, co - w środowisku wilgotnym - miało wpływ na ich korodowanie. Poza tym miedziana kula została uszczelniona od spodu, co również miało wpływ na postępującą korozję mocowania. Dodatkowo element obrotowy chorągiewki wiatrowej, wykonany pierwotnie w formie łożyska kulkowego, okazał się nietrwały w długotrwałym użytkowaniu w warunkach zewnętrznych - czytamy w treści komunikatu Urzędu Miasta w Olsztynie. Wykonawcę renowacji poznamy 2 sierpnia. Prace potrwają 4 miesiące.
Zaplanowane prace mogą skorygować błędy popełnione w pierwotnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Ponadto po zaplanowanych robót konserwatorskich miedzianej kuli zostanie w niej umieszczona uzupełniona kapsuła czasu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rekrutacja na UWM w Olsztynie. Jakie kierunki studiów były najpopularniejsze?
Polecany artykuł: