Testy immunologiczne na COVID-19

i

Autor: fot. pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Ozdrowieńcy z Warmii i Mazur pomagają w walce z koronawirusem. Pierwsi pacjenci oddali osocze

2020-05-14 11:54

Koronawirus w Polsce. Od dwóch mężczyzn z Warmii i Mazur, którzy zostali wyleczeni z koronawirusa pobrano osocze, mające pomóc w leczeniu tych pacjentów, którzy wciąż walczą z COVID-19. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie czeka na kolejnych dawców.

Jak wygląda proces pobierania osocza? Wyjaśnia Grażyna Kula, dyrektor RCKiK w Olsztynie: - Pobieramy od ozdrowieńca ok. 700 ml osocza. Zwiększyliśmy tę pulę, aby osocze podzielić na trzy jednostki. Osocze dzielimy później na trzy porcje. Poddajemy je inaktywacji, aby usunąć jakiekolwiek inne patogeny, żeby nie zaszkodzić chorym. Potem osocze zamrażamy i przechowujemy.

Osocze od jednego ozdrowieńca może pomóc w leczeniu trzech osób zakażonych koronawirusem. Z osocza mogą korzystać wszystkie szpitale z Polski. Dawcą osocza można zostać wielokrotnie. O tym, do kogo trafi osocze, decydują lekarze w szpitalach zakaźnych. Dlaczego? - Leczenie osoczem to na razie badania kliniczne, czyli w pewnym sensie eksperyment medyczny - wyjaśnia Grażyna Kula. Dyrektor RCKiK w Olsztynie namawia nie tylko do oddawania osocza, ale i krwi, której brakuje.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ TUTAJ!

Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Salony kosmetyczne i fryzjerskie czekały na decyzję rządu w napięciu. Jak radzą sobie w trudnych czasach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają