Pod Olsztynem leśnicy odsłonili zbiorowe mogiły sprzed ponad 100 lat

i

Autor: RDLP w Olsztynie Pod Olsztynem leśnicy odsłonili zbiorowe mogiły sprzed ponad 100 lat. Na cmentarzu w Swaderkach w zbiorowych mogiłach pochowano 31 żołnierzy armii niemieckiej i 28 żołnierzy armii rosyjskiej.

Pod Olsztynem leśnicy odsłonili zbiorowe mogiły sprzed ponad 100 lat!

2021-05-19 9:13

Kamienne obramowania zbiorowych mogił udało się odsłonić podczas prac porządkowych na terenie Nadleśnictwa Olsztynek (woj. warmińsko-mazurskie). W miniony weekend na terenie dawnego cmentarza z I wojny światowej prowadzili je miejscowi leśnicy i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Olsztynka. Na cmentarzu w Swaderkach w zbiorowych mogiłach pochowano 31 żołnierzy armii niemieckiej i 28 żołnierzy armii rosyjskiej. Wszyscy zginęli w sierpniu 1914 roku podczas bitwy pod Tannebergiem.

Rewitalizacja dawnego cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej położonego w pobliżu miejscowości Swaderki wymagała pozwolenia Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków. Przed rozpoczęciem prac cały obszar cmentarza pokryty był roślinnością, a mogiły nie były widoczne.

Planowane prace miały polegać na odtworzeniu mogił, zgodnie z ich pierwotnym przebiegiem, tj. ułożenie kamiennego krawężnika wokół wszystkich. – Nikt jednak nie spodziewał się, że uda nam się odnaleźć oryginalne mogiły, jednak dzięki zaangażowaniu i wspólnej, ciężkiej pracy kilkunastu osób, udało się odkryć kamienne krawędzie wszystkich ośmiu mogił – relacjonują uczestnicy akcji.

Podczas prac na terenie cmentarza posadzono także 15 świerków oraz 2 lipy. Lipy i świerki wyhodowane zostały w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Olsztynek, z nasion poświęconych w 2017 roku przez Papieża Franciszka w Watykanie.

Na cmentarzu w Swaderkach w zbiorowych mogiłach pochowano 31 żołnierzy armii niemieckiej i 28 żołnierzy armii rosyjskiej. Wszyscy zginęli w sierpniu 1914 roku podczas bitwy pod Tannebergiem. W kolejnych etapach prac zaplanowano ustawienie na mogiłach drewnianych krzyży, ogrodzenie cmentarza, a także obsadzenie obszaru cmentarza roślinami zimozielonymi (m.in. barwinek pospolity, bluszcz pospolity).

Źródło: Nadleśnictwo Olsztynek

Ciekawostki o Mazurach. Znasz je wszystkie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Ile jest jezior na Mazurach?
Eurowizja 2021 - najciekawsze występy pierwszego półfinału

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki