Łańsk i Binduga pojawią się na mapie Warmii?
Wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz powiedział PAP, że gmina podjęła starania o formalne utworzenie dwóch nowych wsi, aby uporządkować stan faktyczny i zadośćuczynić lokalnej historii. Chodzi o wsie Łańsk i Binduga. - Obie wsie istnieją w lokalnych społecznościach od lat, ludzie posługują się tymi nazwami miejscowymi - powiedział PAP wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz. Dodał, że obie wsie mają też swoją ugruntowaną i bogatą historię: Binduga to spolszczona nazwa wsi „Winduga". Nazwę zawdzięczała lasowi Wienduga, który przez kilkaset lat – na mocy przywileju kapituły katedralnej z 4 maja 1378 – był lasem miejskim Olsztyna (drugim obok Lasu Dywickiego). Binduga jest osadzona w tradycji miejsca, nawiązując do leżących po sąsiedzku bindug. To miejsca służące do przygotowania drewna do spławu.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: GUS zajrzał Polakom do łazienki. Prawie 800 tysięcy z nas nie ma toalety
- Łańsk to historia sięgająca +tylko+ PRL-u za to jaka historia! W ośrodku wczasowym w tej miejscowości wypoczywali dygnitarze partyjni nie tylko z Polski, ale całego świata. Organizowano tu polowania, bale. Łańsk to legenda sama w sobie, która u ludzi jest bardzo żywa - powiedział PAP Kontraktowicz.
Obecnie Binduga jest formalnie częścią wsi Ruś, zaś Łańsk jest podzielony między sołectwa Pluski i Rybaki. - Chcemy uporządkować sytuację obu wsi, dlatego podjęliśmy działania, by MSWiA powołało je, jako odrębne wsie - powiedział wójt Kontraktowicz. Zapewnił PAP, że zainteresowani mieszkańcy wyrażają pełną aprobatę dla tych działań. Ostateczna decyzja, co do powołania Bindugi i Łańska będzie należała do MSWiA.