Polska państwem świeckim czy kościelnym? Wpis sędziego z Olsztyna wywołał burzę
Polska państwem świeckim czy kościelnym? Taką dyskusję wywołał na Twitterze sędzia Maciej Nawacki z Olsztyna. Prezes tamtejszego sądu rejonowego i członek Krajowej Rady Sądownictwa odpowiedział najpierw na komentarz jednej z użytkowniczek, która napisała: "Sędzia banuje za bycie ateistką? W świeckim państwie? Brawo! Słów brak". Nawacki zripostował, że "państwo (Polska - przyp.red.) nie jest świeckie", zachęcając jednocześnie do przeczytania preambuły do naszej konstytucji.
Czytaj też: Pisz. Dwóch mężczyzn walczy o życie, 14-latek już je stracił! Tragedia na Pisie [NOWE FAKTY, ZDJĘCIA]
Polska państwem świeckim czy kościelnym? Internauci odpowiadają sędziemu z Olsztyna
Jak informuje wp.pl, słowa sędziego z Olsztyna wywołały prawdziwa burzę wśród internautów, którzy postanowili udowodnić Nawackiemu, że jest błędzie. Jeden z nich opublikował pod jego wpisem fragment preambuły do polskiej konstytucji, na którą się powoływał: "my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga (…) jak i nie podzielający tej wiary", przypominając jednocześnie, że zasada świeckości państwa wynika wprost z ustawy z 17 maja 1989 r. i mówi, że "Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań". Sędzia z Olsztyna postanowił odpowiedzieć i na to.
- Państwo świeckie powołujące się na Boga w preambule. Może "znawcy" #konstytucja w końcu ją przeczytają. Bóg w Konstytucji występuje 4 razy. Polska jest państwem bezstronnym, szanującym autonomię i współdziałającym z kościołami. Art 25 nie świeckim - napisał Nawacki na swoim profilu twitterowym.
Czytaj też: Olsztyn. Mali chłopcy zabrani pijanej 25-latce! Policja: Miała dość wychowania swoich dzieci