Radiowóz

i

Autor: pixabay.com

Najgorsi złodzieje w Polsce są na Mazurach. Zrobili sobie krzywdę podczas włamania

2020-07-09 22:40

Bandyci nieudacznicy z Mrągowa, włamali się do mieszkania starszej pani, rozbili okno, ale wchodząc do 83-latki... pokaleczyli się o rozbite szkło. Wezwana na miejsce policja nie miała problemów z ujęciem bandytów.

Pijani złodzieje zrobili z siebie pośmiewisko

W środę (8 lipca) ok. godz. 16 oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał informację o podejrzeniu włamania do jednego z domów w miejscowości Babięta. Funkcjonariusze pojechali pod wskazany adres.

Policjanci w rozmowie z pokrzywdzoną 83-letnią kobietą ustalili, że ta podczas popołudniowej drzemki usłyszała hałas wybitej szyby. Następnie w środku mieszkania zauważyła dwóch mężczyzn. Na szczęście udało się jej niepostrzeżenie uciec i schronić u sąsiadów, którzy zaalarmowali policję.

Po rozmowie z kobietą funkcjonariusze podjęli natychmiastowe działania, sprawdzili jej dom, gdzie zauważyli rozbitą szybę i szkło oraz liczne ślady krwi. Podejrzanych na posesji już nie było. Jednak podczas sprawdzenia przyległego terenu policjanci zauważyli dwóch mężczyzn, którzy na widok radiowozu zaczęli się uciekać. Nieskutecznie, bo już za chwilę byli w rękach funkcjonariuszy.

Kinga Duda na zakupach

Złodzieje nieudacznicy w rękach policji

38-latek i 61-latek trafili wprost do policyjnego aresztu. Badanie alkomatem wykazało, że młodszy miał ponad 3 promile, a starszy blisko 2. Dodatkowo po sprawdzeniu ich danych policyjnych systemach ustalono, że 61-latek figuruje jako osoba poszukiwana.

Według zarządzenia Sądu Rejonowego w Olsztynie ma do odbycia karę 20 dni pozbawienia wolności za niezapłaconą grzywnę. Gdy wytrzeźwieją zostaną z nim przeprowadzone dalsze czynności. Według Kodeksu karnego za kradzież z włamaniem może grozić kara pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Jak zapobiegać kradzieżom?

Policja przypomina, że do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, a także wtedy, kiedy jesteśmy w pracy. Złodzieje zanim kogoś okradną, długo go obserwują.

Mają wtedy bardzo dobre rozeznanie. Wiedzą gdzie pracujemy, do której szkoły uczęszczają nasze dzieci, wiedzą też o naszych stałych nawykach. To, ile ukradną, zależy od tego ile mają na to czasu. Niekiedy jest to tylko zabranie leżących na wierzchu przedmiotów, czasem możemy wrócić do domu gdzie zostały tylko puste ściany.

Co zrobić, żeby zapobiec kradzieży?

- współdziałaj zawsze z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek.

- Podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej „odwiedzającymi" ich obcymi osobami.

- Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa.
- Nie toleruj w swoim bloku istnienia melin pijackich. To tam rodzą się przestępcze pomysły zdobycia łatwych pieniędzy.

- Zamontuj w drzwiach atestowane zamki, okna zabezpiecz folią antywłamaniową.

- Nie chowaj klucza od wycieraczką lub w innym łatwo dostępnym miejscu.

- Przed snem sprawdzaj czy drzwi i okna są zamknięte.
- Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na urlop, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.

- Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę, nie wpuszczaj do środka osób podających się za akwizytorów, rozdających ulotki.

- Unikaj zawierania przypadkowych znajomości.

- Nie trzymaj w mieszkaniu bardzo cennych przedmiotów – złóż je do depozytu w banku.

- Rzeczy szczególnie cenne oznacz w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego.

- Zainstaluj domofon, jeśli jest to możliwe.

- Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z najbliższymi sąsiadami system wzajemnej ochrony, przełam pierwszy barierę milczenia i izolacji.

- Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić policję.

- Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania policji. Dzwoniąc na policję, masz prawo zachować anonimowość.

Sonda
Korzystasz z maseczki, lub inaczej zasłaniasz usta i nos w autobusie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki