Krupa śnieżna

i

Autor: Wikipedia Commons Synoptycy IMGW prognozują występowanie krupy śnieżnej w woj. warmińsko-mazurskim.

PROGNOZA POGODY, 16 marca. Krupa śnieżna w warmińsko-mazurskim! Co to jest?

2021-03-16 7:24

Prognoza pogody w województwie warmińsko-mazurskim we wtorek, 16 marca. Synoptycy IMGW prognozują na Warmii i Mazurach występowanie nietypowego zjawisko. Miejscami w naszym regionie możliwe są opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem, a także... krupa śnieżna. Co to takiego? Sprawdź szczegóły!

Wtorek, 16 marca, w woj. warmińsko-mazurskim będzie dniem pochmurnym. - Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami - prognozuje IMGW. Miejscami w regionie wystąpią przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Synoptycy spodziewają się też krupy śnieżnej. Co to takiego?

Krupa śnieżna. Co to jest?

Krupa śnieżna to opad atmosferyczny, zawsze o charakterze przelotnym, w postaci kulistych, nieprzezroczystych ziarenek lodowych o średnicy zazwyczaj od 2 do 5 mm, ale może wystąpić od 1 do 15 mm. Krupy nie są przezroczyste, są mniej białe niż śnieg, a w przeciwieństwie do śniegu spadając na twarde powierzchnie odbijają się.

Krupy śnieżne powstają przy temperaturze poniżej 0 °C wskutek zamarzania na płatkach śniegu kropelek przechłodzonej wody chmury, proces odpowiada tworzeniu się szadzi na przedmiotach. Krupy powstają w chmurach kłębiastych lub warstwowo-kłębiastych przy silnej konwekcji we froncie zimnym lub w strefie wiosennych przelotnych opadów. Gromadzenie się ładunków elektrycznych na spadających granulkach krupy może prowadzić do powstania wyładowań atmosferycznych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Widowiskowe zjawisko na Warmii i Mazurach! W powietrzu tańczy DIAMENTOWY PYŁ. Co to takiego?

Mgła na Warmii i Mazurach. Kierowcy muszą uważać na drogach

Co jeszcze przed nami w pogodzie? Rano na Warmii i Mazurach miejscami silne zamglenia i lokalnie mgła, ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 5°C do 7°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, na wschodzie regionu okresami dość silny i porywisty, północny.

Polska stopniowo dostaje się pod wpływ niżu znad Morza Czarnego i Rumunii, ale na krańcach zachodnich kraju zaznacza się jeszcze wyż znad Europy Zachodniej. Napływa chłodne powietrze polarne morskie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: To był polski REKORD ZIMNA! –42 stopnie na termometrze. Jak oni to wytrzymali?

Express Biedrzyckiej - Sebastian Kaleta: Podatnicy sfinansują Nowy Ład

Warmia czy Mazury. Gdzie leży to miasto?

Pytanie 1 z 10
Olsztyn leży na...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki